Leczenie zaburzeń krążenia

przez | 17 września, 2015

Leczenie poprawiające stan i wydolność obwodowych naczyń krwionośnych rozpoczyna się w domu. Poza metodami samokontroli i samodzielnych ćwiczeń istnieje wiele możliwości terapeutycznych, dlatego też najlepiej zapoznać się ze wszystkimi i wybrać dla siebie najkorzystniejszą i najłatwiejszą do zastosowania w konkretnych warunkach.

Zanim lekarz zdecyduje o najlepszym sposobie leczenia, powinien ustalić przyczyny występujących problemów krążeniowych. Pomocne w rozpoznaniu będą informacje o sposobie życia, medycznej przeszłości rodziny oraz wywiad dotyczący przebytych chorób.

W większości przypadków lekarze zalecają zmianę trybu życia, rozpoczęcie regularnych ćwiczeń dotleniających, przestrzeganie zasad zdrowego żywienia oraz pozbycie się zbędnych kilogramów. Jeśli zaburzeniom krążenia towarzyszy obrzęk kończyn lub stany zapalne, lekarz może zalecić dodatkowo zażywanie aspiryny, która hamuje tworzenie skrzeplin w obrębie nieprawidłowych naczyń.

W przypadku znacznego zaawansowania objawów choroby konieczne może być leczenie farmakologiczne, a nawet chirurgiczne. Wielu lekarzy poleca chorym pentoksywerynę – lek poprawiający krążenie w naczyniach krwionośnych kończyn. Jedna z metod zabiegowych, angioplastyka polega na wprowadzeniu do zwężonych tętnic balonowato zakończonej sondy, która przeciskając się przez zwężoną tętnicę, powoduje jej poszerzenie. Inną techniką stosowaną przez chirurgów jest aterektomia rotacyjna, w której także wykorzystuje się cewnik, jednak w tym przypadku na jego końcu wraz z balonem znajduje się obracający się nóż; służy on do skrawania blaszek miażdżycowych ze ściany tętnicy i usuwania ich poza naczynie. Do najbardziej inwazyjnych technik operacyjnych należą: rewaskularyzacja, polegająca na wytworzeniu zespolenia omijającego zatkane naczynie; oraz endarterektomia, w czasie której po otwarciu tętnicy usuwa się z niej zatykające naczynie blaszki miażdżycowe.

METODY NATURALNE
Niekonwencjonalne terapie dolegliwości związanych z krążeniem mają na celu wzmocnienie słabych naczyń krwionośnych albo poszerzenie ich ujścia, umożliwiając tym samym lepszy dopływ krwi do odległych części ciała. Niektóre terapie naturalne pomagają też złagodzić dyskomfort lub zredukować stan zapalny i obrzęk wywołane zaburzeniami krążenia.

HYDROTERAPIA
Długa ciepła kąpiel, a następnie energiczne nacieranie ciała ręcznikiem zmoczonym w zimnej wodzie może złagodzić ogólny dyskomfort wywołany złym krążeniem. Dodanie do kąpieli wywaru z liści tymianku albo igieł modrzewia działa stymulująco. W celu poprawy krążenia w nogach należy stosować naprzemiennie gorącą i zimną kąpiel stóp (1-2 minuty w gorącej wodzie, 30 sekund w zimnej) przez 15 minut.

ODŻYWIANIE, WITAMINY I MINERAŁY
Podstawowa zasada dietetyczna to: mało tłuszczów i dużo błonnika. Ważne jest, by jadać duże ilości pełnych ziaren oraz świeżych owoców i warzyw. Unikać trzeba napojów kofeinizowanych, gdyż kofeina powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych. Osoby skarżące się na marznięcie rąk i stóp nie powinny zbytnio polegać na „rozgrzewającym” działaniu gorących drinków. Alkohol sprawia, że jest nam cieplej, ale jednocześnie upośledza zdolność organizmu do zachowania ciepła. Spożycie alkoholu utrudnia utrzymanie temperatury ciała przy zimnej pogodzie i może nawet sprzyjać hipotermii.

Osoby cierpiące na stwardnienie tętnic powinny jadać więcej ryb. Ryby nie tylko zawierają mało tłuszczu i dużo składników odżywczych, lecz podnoszą też poziom lipoprotein o dużej gęstości (HDL), „dobrego” cholesterolu, który oczyszcza naczynia krwionośne z tłustych złogów. Na deser można jadać ananasa. Badania sugerują, że enzym ananasa zwany bromelainą pobudza krążenie, redukując jednocześnie stan zapalny.

Krążenie mogą też poprawić odżywcze dawki niektórych witamin. Witamina C, witamina E i niacyna, działające, jak się uważa, rozszerzająco na naczynia krwionośne, mogą poprawić krążenie krwi i uczynić chodzenie mniej bolesnym. Jednakże przed zastosowaniem niacyny należy skonsultować się z lekarzem albo dietetykiem, gdyż może ona wywołać nieprzyjemne uderzenia krwi do głowy. Preparaty magnezu także mogą pomóc rozszerzyć naczynia krwionośne i złagodzić skurcze tętnic. UWAGA! Napoje gazowane zawierają zazwyczaj duże ilości fosforanów, które pozbawiają organizm magnezu.