RUMIEŃ PIELUSZKOWY

przez | 6 kwietnia, 2015

Rumień pieluszkowy – stan zapalny skóry w miejscu przylegania pieluszki, na pośladkach, narządach płciowych i udach – ma większość niemowląt w 1. roku życia. Rumień bywa przyczyną złego samopoczucia dziecka, może także powodować ból, ale rzadko jest groźny. Najczęściej trwa krótko, 3-4 dni. Jeśli nie mija po paru dniach, oznacza to, że doszło do wtórnego zakażenia skóry.
Czasami rumień pieluszkowy jest spowodowany nie samymi pieluszkami, ale kremem pielęgnacyjnym używanym do smarowania skóry. Najlepszym sposobem uniknięcia rumienia jest częsta zmiana pieluszek i dokładne mycie pupy dziecka.

Skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa i często reaguje rumieniem, jeżeli dziecko nie jest często przewijane, a kontakt z moczem lub stolcem trwa zbyt długo. Reakcje alergiczne skóry mogą być wywoływane przez środki pielęgnacyjne, np. mydło czy krem stosowany na pupę dziecka albo proszki, w których prane są pieluszki. Łojotokowe zapalenie skóry rozpoczyna się także jako rumień, zwłaszcza w miejscach przylegania pieluszki, a dopiero potem rozprzestrzenia się na inne części ciała. Rumień pieluszkowy może towarzyszyć grzybiczemu zakażeniu drożdżakami, szczególnie wtedy, kiedy dzieci leczone są antybiotykami, ponieważ leki te przyczyniają się do rozwoju grzybicy. Wyprysk alergiczny, egzema, może przebiegać w postaci rumienia pieluszkowego, ale w rzeczywistości jest reakcją alergiczną organizmu na alergeny pokarmowe.

Najczęściej rumień pieluszkowy można leczyć domowymi sposobami, nie podając leków, jeżeli jednak nie znika po 3-4 dniach, należy zgłosić się z dzieckiem do pediatry. Rumień taki bowiem może być objawem innej, poważniejszej choroby.
Zwykły rumień pieluszkowy można leczyć maścią ochronną zawierającą cynk. Jeżeli dodatkowo rozwija się infekcja bakteryjna, należy stosować maść zawierającą antybiotyk lub nawet podać antybiotyk doustnie. W przypadku pleśniawek lekarz z pewnością zaleci maść przeciwgrzybiczą i płyn przeciwgrzybiczy do pędzlowania jamy ustnej. Jeżeli dziecko ma łojotokowe zapalenie skóry lub egzemę, pediatra przepisze krem zawierający hydrokortyzon. W aptece otrzymasz te maści bez recepty, jednak lepiej przedtem spylać lekarza, czy można ich używać.