SCHORZENIA KRĘGOSŁUPA

przez | 6 stycznia, 2015

OBJAWY
♦    Utrzymująca się bolesność lub sztywność w obrębie któregoś odcinka kręgosłupa – od podstawy szyi do pośladków.
♦    Ostry miejscowy ból w odcinku szyjnym, piersiowym lub lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, zwłaszcza po dźwignięciu ciężaru lub po innym ciężkim wysiłku.
♦    Przewlekły ból w środkowej lub dolnej części odcinka lędźwiowego kręgosłupa (krzyżu), zwłaszcza po dłuższym siedzeniu lub staniu.

ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
♦    Odczuwasz drętwienie, mrowienie lub tracisz panowanie nad ruchami rąk lub nóg; może to być następstwem uszkodzenia rdzenia kręgowego.
♦    Ból pleców promieniuje w dół wzdłuż nogi; może to być rwa kulszowa.
♦    Ból nasila się przy kaszlu lub skłonie tułowia do przodu w pasie; może to być objawem wypadnięcia krążka międzykręgowego.
♦    Bólowi towarzyszy gorączka; może to być zakażenie bakteryjne.
♦    Odczuwasz tępy ból w którymś odcinku kręgosłupa przy kładzeniu się lub wstawaniu z łóżka, zwłaszcza jeśli przekroczyłeś 50. rok życia; może to być zapalenie kości i stawów.

Przyczyny bólu pleców mogą być różne. Ból spowodowany zapaleniem kości i stawów może pojawić się w każdym miejscu wzdłuż kręgosłupa. Większe mięśnie grzbietu mogą być dotknięte gośćcem mięśniowo-ścięgnistym. Ból w okolicy lędźwiowej z jednej lub obu stron może wskazywać na zakażenie nerek. Uszkodzenie krążków międzykręgowych, stawów, więzadeł lub mięśni może być powodem bólu krzyża. Upadek lub inny uraz może spowodować ból kości ogonowej. Ból promieniujący od pośladka w dól z tylu lub po zewnętrznej stronie nogi może wskazywać na rwę kulszową.

Jeżeli uraz kręgosłupa nie spowodował całkowitego unieruchomienia, lekarz zwykle zaczyna badanie od sprawdzenia zakresu ruchów i funkcjonowania nerwów oraz ustalenia obmacywaniem bolesnych okolic. Badanie krwi i moczu pozwoli wykluczyć zakażenie lub inną ogólną przyczynę bólu. Badanie radiologiczne pomaga rozpoznać złamania kości lub inne uszkodzenia kośćca, a czasem także zlokalizować zmiany tkanki łącznej. W celu rozpoznania zmian w obrębie tkanek miękkich konieczne bywa badanie za pomocą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Rozpoznanie ewentualnych zmian dotyczących nerwów i mięśni może potwierdzić badanie elektromiograficzne.

Ponieważ przyczyny bólu kręgosłupa mogą być różne, a czasami nieustalone, leczenie zarówno w medycynie konwencjonalnej, jak i w metodach alternatywnych polega na zwalczaniu bólu, zapewnieniu unieruchomienia i rehabilitacji.

Podstawowym postępowaniem w celu zlikwidowania bólu kręgosłupa spowodowanego przeciążeniem lub niewielkim urazem jest natychmiastowe położenie się do łóżka, okład z lodu i zażycie aspiryny lub innego niesteroidowego leku przeciwzapalnego dla zmniejszenia bólu i stanu zapalnego. Stosowanie ciepła po ustąpieniu stanu zapalnego sprzyja regeneracji mięśni i tkanki łącznej.