Stany przedrakowe cz.2

przez | 22 listopada, 2015

Uszkodzenia porentgenowskie skóry (radiodermitis). Są to zmiany powstające u osób leczonych długotrwale promieniami rtg oraz narażonych na to promieniowanie w pracy zawodowej. W skórze powstają nieregularne stwardnienia z odbarwieniami, przebarwieniami i licznymi teleangiektazjami. Często też tworzą się ogniska nadmiernego rogowacenia i bliznowatego zaniku skóry. Zmiany usuwa się chirurgicznie lub stosuje krioterapię.

Rogowacenie białe (leukoplakia). Zmiany powstają w błonie śluzowej jamy ustnej i na zewnętrznych narządów płciowych. Przyczyną zmian w jamie ustnej są zaniedbania higieniczne, próchnica zębów, źle dopasowana proteza, palenie tytoniu, a także spożywanie gorących napojów, pikantnych pokarmów i picie alkoholu. Przyczyną zmian na błonach śluzowych zewnętrznych narządów płciowych są zaburzenia hormonalne, marskość sromu lub żołędzi, zaniedbania higieniczne. Zmiany najczęściej umiejscawiają się na błonach śluzowych policzków, w pobliżu kącików ust i w linii zgryzu zębów, na dziąsłach, języku, wargach górnej i dolnej. Przy zajęciu zewnętrznych narządów płciowych na wargach sromowych większych i mniejszych u kobiet, a na wewnętrznej powierzchni napletka i żołędzi prącia u mężczyzn. Schorzenie u mężczyzn częściej występuje w jamie ustnej, a u kobiet na błonach śluzowych sromu.

Zmiany przybierają postać zgrubiałych, białawych plam, smug o powierzchni gładkiej lub bruzdowatej o regularnej formie (wg reguł ABCD). U podstawy stwierdza się niewielkie stwardnienie. Choroba jest przewlekła. Dolegliwości mogą polegać na uczuciu suchości i ściąganiu błon śluzowych i pieczenia, jeśli występują głębsze pęknięcia. Objawem przejścia w nowotwór są brodawkowate, nieregularnie odgraniczone przerosty, nacieczenie podstawy, obwódka zapalna wokół zmiany i późniejszy rozpad (owrzodzenie). Leczenie polega na usunięciu czynników drażniących, starannej higienie jamy ustnej, zaniechaniu palenia tytoniu, leczeniu stomatologicznym i hormonalnym, częstej dezynfekcji jamy ustnej, właściwym dopasowaniu protezy zębowej. W razie braku poprawy zaleca się retinoidy, a w przypadku brodawkowatych rozrostów stosuje się krioterapię lub chirurgiczne usunięcie w całości.

tmpa0e7-1Guzy łagodne rosną, ale pozostają w granicach tkanki. Złośliwy rozrost komórek charakteryzuje się zwyrodnieniem i rozprzestrzenianiem bezgranicznym komórek do otaczającej tkanki.