TĘTNIAK

przez | 15 grudnia, 2015

OBJAWY
Najczęściej tętniaki nie powodują żadnych dolegliwości, czasami jednak są przyczyną następujących objawów:
♦    Nagły, silny ból, często opisywany jako „rozdzierający” albo uczucie tętnienia, ból i czasem widoczny guz w okolicy naczynia krwionośnego.
♦    Tętniak aorty brzusznej: ból brzucha lub okolicy lędźwiowej, promieniujący do pachwin lub uda, czasami wyczuwalny pulsujący guz, objawy ogólne, takie jak osłabienie, chudnięcie i brak apetytu.
♦    Tętniak aorty piersiowej: ból w klatce piersiowej, chrypka, ciągły kaszel, trudności w połykaniu.
♦    Tętniak tętnicy podkolanowej: uczucie pulsowania, tętnienia pod kolanem. Tętniak w okolicy kolana występuje szczególnie często u palaczy.
♦    Tętniak tętnicy mózgowej: wyjątkowo silne bóle głowy, promieniujące do karku, mogą wskazywać na rozwarstwienie lub pękanie tętniaka w głowie. Rozwarstwienie tętnicy, objawiające się silnym bólem, może wystąpić w każdej części ciała i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
♦    Podejrzewasz u siebie tętniaka. Często jest to poważna choroba, którą należy leczyć. Pęknięcie tętniaka to stan zagrażający życiu i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu tętniaka i założeniu w jego miejsce protezy naczyniowej lub na odcięciu dopływu krwi do wnętrza tętniaka (sam tętniak pozostawia się wówczas na miejscu).

Metody naturalne – których głównym celem jest zapobieganie powstawaniu tętniaków-można stosować jedynie jako uzupełnienie metod konwencjonalnych, zaleconych przez lekarza.

ODŻYWIANIE, WITAMINY I MINERAŁY
Dieta, która obniża ciśnienie krwi i zwalnia rozwój zmian miażdżycowych, może zapobiegać powstawaniu tętniaków.

ZAPOBIEGANIE
Osoby należące do grupy ryzyka, zwłaszcza te, u których w rodzinie występowały udary mózgu lub choroby serca, powinny prowadzić zdrowy tryb życia: odpowiednio się odżywiać, nie zapominać o regularnych ćwiczeniach fizycznych i – jeśli palą – bezwzględnie rzucić palenie.