POPARZENIA ROŚLINAMI TRUJĄCYMI

przez | 20 kwietnia, 2016

Trujące rośliny (w Ameryce – takie jak bluszcz, dąb i sumak; w Polsce – barszcz zwyczajny i olbrzymi) powodują krótkotrwałe, ale bardzo dokuczliwe zapalenie skóry o tle alergicznym, w większości przebiegające z nasilonymi objawami podrażnienia. Najczęściej specyficzna wysypka występuje w 2 dniu od oparzenia (kontaktu), a jej nasilenie przypada na 5 dzień, po czym zmiany zaczynają ustępować i znikają w ciągu 7—10 dni. Jakkolwiek w danym momencie niektórzy ludzie mogą nie reagować odczynem uczuleniowym i objawami podrażnienia na kontakt z tymi roślinami, nie znaczy to, że w innej sytuacji nie wystąpią objawy poparzenia.

Liście, pień oraz korzenie trujących roślin (zwłaszcza bluszczu, dębu i sumaka) wydzielają żywice zawierające urusjol. Nawet najmniejsza ilość urusjolu jest zdolna do wywołania silnego, zapalnego odczynu skórnego lub śluzówkowego. Trucizna ta może zostać przeniesiona na skórę różnych okolic ciała poprzez zanieczyszczone palce i skażone przedmioty, np. odzież, buty, narzędzia. Drapanie miejsc kontaktu z trucizną nie powoduje na szczęście jej rozsiewu po organizmie, jednak może nasilać objawy miejscowe i przedłużać czas ich trwania lub grozi wtórnym zakażeniem bakteryjnym.

Jeśli jednoznacznie kojarzysz wystąpienie wysypki z kontaktem z trucizną roślinną, w większości przypadków możesz leczyć się sam. Leczenie polega na smarowaniu skóry ogólnie dostępnymi lekami przeciwhistaminowymi do stosowania miejscowego. W przypadku nasilonych objawów podrażnienia, zwłaszcza przy silnym świądzie, pomaga zastrzyk z hydrokortyzonu, ale tylko jeśli jest wykonany do 24 godzin od zadziałania czynnika trującego. Objawy te znosi też podanie doustnych leków przeciwhistaminowych lub kortykosteroidów, jednak leki te mają wiele działań niepożądanych. Nie należy nigdy stosować łącznie maści lub mleczka zawierającego środki przeciwhistaminowe oraz ich doustnych odpowiedników-taka kombinacja może pogorszyć przebieg schorzenia. W razie pojawienia się silnego odczynu miejscowego, a zwłaszcza zakaźnych powikłań choroby, konieczna jest wizyta u lekarza. W przypadku wystąpienia alergicznego odczynu ogólnoustrojowego stan taki leczy się iniekcjami kortykosteroidów.

ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:

♦    Drobna, czerwona i swędząca wysypka pozostaje na skórze ponad 2 tygodnie; objawy takie mogą świadczyć o innej postaci zapalenia skóry, egzemy lub o liszaju rumieniowatym.

♦    Wysypka występuje wokół oczu lub na znacznej powierzchni skóry. Najprawdopodobniej konieczne jest szybkie rozpoczęcie leczenia.

♦    Poparzeniu towarzyszy silny, ogólny odczyn uczuleniowy lub wtórne zakażenie bakteryjne, o czym świadczą postępujące obrzęki różnych okolic ciała, bóle głowy, gorączka.

♦    Wdychałeś dym z palących się gałązek trującego bluszczu, dębu lub sumaka albo tylko przebywałeś w pobliżu ogniska. Ogień nie niszczy toksyn, a wdychanie dymu może powodować nie tylko odczyny uczuleniowe na skórze, ale również znacznego stopnia odczyny na śluzówkach narządów wewnętrznych.