Przyczyny urazów

przez | 20 kwietnia, 2015

Nadwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego powstaje wskutek nagłego uderzenia barku lub wyciągniętego ramienia. Przeciążenie pierścienia rotatorów barku powodujące w tym miejscu zapalenie ścięgien bywa następstwem stałego uprawiania sportów wymagających ruchów ręki nad głową, takich jak serwowanie w tenisie. Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej bywa spowodowane powtarzaniem intensywnych ruchów ramienia, np. przy rzucaniu piłki bejsbolowej, albo nagłym gwałtownym zgięciem łokcia lub ciągłym naciąganiem i prostowaniem mięśni przedramienia.

Miejscowy ból i obrzęk mięśni, pojawiający się zwykle w nogach po nagłym wysiłku, może być spowodowany także niedoborem substancji mineralnych, zaburzeniami równowagi hormonalnej, złogami wapnia w mięśniach albo odwodnieniem. Do złamań z przeciążenia może prowadzić wadliwe ustawienie nóg albo bieganie po twardym podłożu w nieodpowiednim obuwiu. Uraz ścięgna podkolanowego może przyczyniać się do bólów krzyża, przeciążenie ścięgna Achillesa może powodować zapalenie ścięgien stopy i kostek.

Podstawowa diagnoza urazu opiera się na wywiadzie i badaniu przedmiotowym. Do rozpoznania ewentualnych złamań, zwichnięć i innych urazów przydatne jest badanie radiologiczne kości. Ultrasonografia kości jest bardzo precyzyjnym badaniem, które wykrywa złamania z przeciążenia nie zawsze rozpoznawane badaniem radiologicznym.

Do badania stawów stosuje się na ogół artroskopię, ultrasonografię i rezonans magnetyczny. Artroskopię przeprowadza się za pomocą miniaturowej kamery umieszczonej w bardzo cienkim przewodzie zwanym artroskopem, pozwalającym zbadać wnętrze stawu. Artroskopia służy zarówno do diagnozy, jak i do manipulacji naprawczych (np. można przez artroskop usunąć fragmenty chrząstki stawowej). W ultrasonografii wykorzystuje się fale dźwiękowe do wytworzenia na ekranie obrazu stawu. Rezonans magnetyczny daje doskonałe obrazy tkanek miękkich, co pozwala na rozpoznanie uszkodzenia mięśni, więzadeł i ścięgien.