Dzienne archiwum: 20 listopada, 2015

Inne choroby bakteryjne (nieropne zakażenia bakteryjne)

Inne choroby bakteryjne (nieropne zakażenia bakteryjne)

Różyca (erysipeloid). Chorobę wywołuje włosowiec różycy. Zakażenie występuje najczęściej u osób stykających się zawodowo z mięsem świń, drobiu, ryb (weterynarze, rzeźnicy, kucharze, pracownicy przemysłu rybnego, gospodynie domowe). Zarazek wnika … Czytaj dalej . . .

Mieszane zakażenia paciorkowcowo-gronkowcowe

Mieszane zakażenia paciorkowcowo-gronkowcowe

Liszajec zakaźny (impetigo contagiosa). Charakteryzują go powierzchowne wykwity pęcherzowo-rop-ne, zasychające w miodowożółte strupy, występujące na skórze odsłoniętej, szczególnie twarzy w okolicy jamy ustnej i nosa, przez kilka dni. Zmiany częściej występują u … Czytaj dalej . . .

Czyrak i czyraczność

Czyrak i czyraczność (furunculus et furunculosis). Czyrak polega na ostrym ropnym zapaleniu mieszka włosowego i jego otoczenia z wytworzeniem martwiczego czopa. Czyracznością są liczne czyraki w różnym okresie rozwoju. Jeśli powstaje kilka czyraków obok siebie, … Czytaj dalej . . .

Zakażenia ropne

Zakażenia ropne

Należą do najczęstszych i najpospolitszych chorób skóry. Wobec wielkiego rozpowszechnienia mają znaczenie społeczne. Wywołują je gronkowce i paciorkowce, bakterie stale bytujące na powierzchni skóry, które w pewnych warunkach stają się chorobotwórcze. Skłonność do … Czytaj dalej . . .

Choroby wywołane przez bakterie

Choroby wywołane przez bakterie

Wiele chorób skóry wywołują drobnoustroje, inaczej mikroorganizmy. Do tych najmniejszych istot .żywych, widocznych tylko pod mikroskopem, zaliczamy: bakterie, wirusy i grzyby. Z uwagi na częste występowanie tego rodzaju chorób kosmetyczka, dla … Czytaj dalej . . .

Łysienie plackowate

Najczęstsze jest łysienie plackowate (alopecia areata), rozpoczynające się nagłym wypadaniem włosów w jednym lub kilku miejscach na głowie i brodzie. Miejsca te często się powiększają, a włosy na ich brzegach wychodzą kępkami. W miejscach pozbawionych … Czytaj dalej . . .

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe dotyka wielu mężczyzn. Nazwa tego rodzaju łysienia wskazuje na jego przyczynę –  androgeny. Działanie androgenów na mieszek włosowy przejawia się skróceniem fazy wzrostu (anagen) co oznacza, że cykl włosowy zostaje przyspieszony. Ponadto przy … Czytaj dalej . . .

Rozszczepianie i wypadanie włosów

Wady włosa to rozmaite zaburzenia powstające w czasie tworzenia się włosa, a następnie w czasie jego wzrostu. Uszkodzenia mogą także powstać po wyrośnięciu włosa ze skóry głowy, np. przez nadmierne działanie niszczące, które objawia się … Czytaj dalej . . .

Choroby włosów

Choroby włosów

Cała nasza skóra, z wyjątkiem wewnętrznych części dłoni i podeszew, jest owłosiona. Kosmetyka często zajmuje się epilacją lub depilacją. Nadmierne owłosienie, a także nadmierne wypadanie i włosów, to często subiektywna ocena klientek. Kosmetyczka … Czytaj dalej . . .

Zmniejszona potliwość i brak wydzielania potu

Zmniejszona potliwość i brak wydzielania potu

Hipohydroza jest zmniejszoną zdolnością do wydzielania potu, a anhydroza to całkowity jej brak. Jeżeli taki stan dotyczy całego ciała, mamy wówczas do czynienia z wrodzonymi zaburzeniami gruczołów potowych. Równowaga … Czytaj dalej . . .