Leczenie urazów sportowych

przez | 20 stycznia, 2016

Leczenie urazów sportowych

Leczenie urazów sportowych ma na celu zlikwidowanie bólu, naprawę lub nastawienie kości i przywrócenie ciału pełnej sprawności.

W leczeniu większości urazów tkanek miękkich zaleca się postępowanie standardowe: unieruchomienie, okład z lodu, ucisk, uniesienie kończyny.

Zapalenie ścięgna i zapalenie powięzi podeszwowej zwykle wymagają unieruchomienia i ćwiczeń rehabilitacyjnych w celu utrzymania giętkości i siły mięśni. Aspiryna lub ibuprofen pomagają zwalczać ból i stany zapalne.

Zależnie od intensywności bólu w przypadku zapalenia nadkłykcia kości ramiennej lekarz zaleca miejscowe wstrzykiwanie kortykosteroidu, doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen lub aspirynę. Wskazane mogą być mankiet na łokieć i fizykoterapia (patrz: Łokieć tenisisty).

W ostrym bólu spowodowanym nadwichnięciem stawu barkowo-obojczykowego stosuje się przez kilka pierwszych dni kodeinę, następnie w bólu przewlekłym – aspirynę i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zaleca się także unieruchomienie chorej kończyny na temblaku.

Jeśli to możliwe, kości przemieszczone przy zwichnięciu stawu lekarz naprowadza ręcznie na właściwe miejsce, w przeciwnym razie konieczne jest leczenie chirurgiczne i unieruchomienie stawu do czasu jego stabilizacji.

W razie potrzeby złamanie kości leczy się nastawieniem – jest to ustawienie odłamów kostnych w prawidłowej pozycji. Nastawienie wykonuje się chirurgicznie albo bez przecinania skóry. Cięższe złamania nastawia się i utrzymuje w prawidłowej pozycji za pomocą metalowych gwoździ, śrub, blaszek lub prętów, umieszczanych na stałe w kościach.

Złamanie marszowe leczy się unieruchomieniem stopy w gipsie lub w sztywnym bucie w czasie od 3 do 6 tygodni.

HYDROTERAPIA

Woda to doskonałe miejsce do ćwiczeń rehabilitacyjnych po urazach sportowych. Ruchy w wodzie pozwalają ćwiczyć mięśnie bez forsowania stawów.

ODŻYWIANIE, WITAMINY I MINERAŁY
Wielu ekspertów zaleca sportowcom dietę nisko-tłuszczową, bogatą w węglowodany, dla zwiększenia poziomu energii i siły mięśniowej.
Witamina E, stosowana doustnie lub wstrzykiwana miejscowo, chroni przed uszkodzeniami mięśni podczas ćwiczeń. Magnez pomaga zachować elastyczność mięśni, co zmniejsza podatność na urazy.
W urazach kości może pomóc witamina B complex i cynk.

Masaż uśmierza bóle ostre i przewlekłe, jest szczególnie pomocny w zapaleniu ścięgna i zapaleniu nadkłykcia kości ramiennej, może przeciwdziałać pojawieniu się bólów mięśni.
Masuj bolący i obrzęknięty mięsień przez ugniatanie go wzdłuż włókien mięśniowych.