Wścieklizna

przez | 17 czerwca, 2016

Wścieklizna jest wirusową chorobą mózgu, która zwykle kończy się śmiercią, jeżeli odpowiednio wcześnie nie będzie leczona. Wywołuje ją ugryzienie zarażonego zwierzęcia. Może to być pies, kot, nietoperz, wiewiórka, lis, gryzonie. Około 70% przypadków choroby rozwija się w wyniku ugryzienia człowieka przez wściekłe zwierzę.
Choroba zwana jest także wodowstrętem ze względu na bardzo bolesny skurcz mięśni gardła przy każdej próbie przełykania, jeżeli chory nie będzie w tym czasie leczony i nie otrzyma płynów dożylnie, umrze z powodu skrajnego odwodnienia.
Okres inkubacji trwa od 10 dni do około 2 lat, ale zwykle pierwsze objawy występują do 3 miesięcy po ugryzieniu. Najpierw chory odczuwa nieprzyjemne mrowienie w miejscu ugryzienia, pieczenie, ma dreszcze i gorączkę. Następnie pojawiają się trudności w połykaniu, napady wściekłości, skrajna pobudliwość, skurcze mięśni i ślinotok.
Ugryzienie przez wściekłe zwierzę nie zawsze prowadzi do choroby. Tylko w 50% przypadków mogą się rozwinąć objawy kliniczne. Ale nie ryzykuj. W razie pokąsania lub kontaktu ze wściekłym zwierzęciem natychmiast zgłoś się do lekarza. Szczepienie może uchronić od choroby, ale każda zwłoka zmniejsza jego skuteczność.

Wścieklizna jest wywołana przez wirusa, który atakuje centralny układ nerwowy – mózg i rdzeń kręgowy. Wirus wnika do organizmu ludzkiego przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe, a następnie dociera do mózgu, gdzie się namnaża i wędruje do innych tkanek drogą nerwową.

Po ugryzieniu zgłoś się do lekarza i poinformuj, jakie zwierzę cię ugryzło i w jakich okolicznościach, jeżeli zwierzę jest zdrowe, a właściciel udowodni, że było szczepione, lekarz tylko oczyści ranę i zabezpieczy ją przed zakażeniem. Ale jeżeli nie wiesz, czy zwierzę było zdrowe, lekarz powinien od razu rozpocząć serię szczepień, nie czekając na wyjaśnienie sprawy.

Możliwie jak najszybciej oczyść ugryzione miejsce; przemyj ranę wodą z mydłem, przepłucz płynem odkażającym, choćby wodą utlenioną. To wystarczy, jeżeli rana jest powierzchowna, a zwierzę było szczepione. W innym przypadku zgłoś się natychmiast do przychodni lub szpitala.