Wysięk w gardle

przez | 17 maja, 2016

Wysięk w gardle to dokuczliwe powikłanie różnych schorzeń układu oddechowego, które zazwyczaj ustępuje po wyleczeniu choroby podstawowej. Śluz jest fizjologicznym wytworem błony śluzowej jam nosa, ale kiedy jest wytwarzany w zbyt dużej ilości, spływa do gardła, zamiast wydostawać się przez nozdrza. Kiedy taki stan staje się przewlekły, na przykład z powodu alergii lub długotrwałego zapalenia zatok, śluz może spływać nawet do oskrzeli, zwłaszcza w nocy, wywołując kaszel oraz odkrztuszanie dużych ilości plwociny. Ponieważ wysięk w gardle jest najczęściej objawem innego schorzenia, najwłaściwszym postępowaniem jest rozpoznanie i leczenie choroby podstawowej.

Spływanie wodnistej wydzieliny, połączone z pieczeniem oczu, nosa, podniebienia oraz gardła (lub kichanie, zaleganie wydzieliny w nosie oraz wodnista wydzielina z oczu) jest zazwyczaj objawem alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, wywołanego przez pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt lub inne alergeny. U niektórych ludzi spływanie wydzieliny z nosa do gardła stanowi konsekwencję narażenia na działanie środowiskowych czynników drażniących, takich jak dym tytoniowy lub inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu.

Jeżeli wydzielina spływająca do gardła jest gęsta, towarzyszy jej nieżyt gardła i zaleganie wydzieliny w nosie, ból głowy, bóle mięśni oraz zmniejszone odczuwanie smaków i zapachów, przyczyną tych dolegliwości jest najprawdopodobniej wirusowe zapalenie błon śluzowych nosa, czyli przeziębienie. Okresowe lub ciągłe ściekanie wydzieliny z nosa, które nasila się przy zmianach wilgotności i temperatury, a także w okresach stresu, może wynikać z naczynioruchowego nieżytu nosa. Stan taki może być również objawem ubocznym stosowania niektórych leków.

Gęsta, żółta lub zielonkawa wydzielina może wskazywać na bakteryjne lub wirusowe zakażenie dróg oddechowych. Kiedy gęstej wydzielinie w nosie i jej spływaniu do gardła towarzyszą gorączka oraz ból lub uczucie ciśnienia w obrębie twarzy, są to najprawdopodobniej objawy zapalenia zatok.

U kobiet spływanie wydzieliny z gardła do nosa może być objawem ubocznym stosowania hormonalnej terapii substytucyjnej albo pigułek antykoncepcyjnych zawierających estrogeny, a także łagodnego powikłania ciąży.

Badania laboratoryjne samego śluzu mogą pozwolić na stwierdzenie, czy spływanie wydzieliny do gardła wynika z alergii, jakiejś postaci zapalenia błon śluzowych nosa lub innego schorzenia. Lekarz zbada za pomocą latarki jamę nosową, a w razie możliwości wystąpienia powikłań związanych ze schorzeniami zatok zaleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub innego badania wizualizacyjnego.