Wysięk w gardle

przez | Maj 17, 2016

Wysięk w gardle to dokuczliwe powikłanie różnych schorzeń układu oddechowego, które zazwyczaj ustępuje po wyleczeniu choroby podstawowej. Śluz jest fizjologicznym wytworem błony śluzowej jam nosa, ale kiedy jest wytwarzany w zbyt dużej ilości, spływa do gardła, zamiast wydostawać się przez nozdrza. Kiedy taki stan staje się przewlekły, na przykład z powodu alergii lub długotrwałego zapalenia zatok, śluz może spływać nawet do oskrzeli, zwłaszcza w nocy, wywołując kaszel oraz odkrztuszanie dużych ilości plwociny. Ponieważ wysięk w gardle jest najczęściej objawem innego schorzenia, najwłaściwszym postępowaniem jest rozpoznanie i leczenie choroby podstawowej.

Spływanie wodnistej wydzieliny, połączone z pieczeniem oczu, nosa, podniebienia oraz gardła (lub kichanie, zaleganie wydzieliny w nosie oraz wodnista wydzielina z oczu) jest zazwyczaj objawem alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, wywołanego przez pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt lub inne alergeny. U niektórych ludzi spływanie wydzieliny z nosa do gardła stanowi konsekwencję narażenia na działanie środowiskowych czynników drażniących, takich jak dym tytoniowy lub inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu.

Jeżeli wydzielina spływająca do gardła jest gęsta, towarzyszy jej nieżyt gardła i zaleganie wydzieliny w nosie, ból głowy, bóle mięśni oraz zmniejszone odczuwanie smaków i zapachów, przyczyną tych dolegliwości jest najprawdopodobniej wirusowe zapalenie błon śluzowych nosa, czyli przeziębienie. Okresowe lub ciągłe ściekanie wydzieliny z nosa, które nasila się przy zmianach wilgotności i temperatury, a także w okresach stresu, może wynikać z naczynioruchowego nieżytu nosa. Stan taki może być również objawem ubocznym stosowania niektórych leków.

Gęsta, żółta lub zielonkawa wydzielina może wskazywać na bakteryjne lub wirusowe zakażenie dróg oddechowych. Kiedy gęstej wydzielinie w nosie i jej spływaniu do gardła towarzyszą gorączka oraz ból lub uczucie ciśnienia w obrębie twarzy, są to najprawdopodobniej objawy zapalenia zatok.

U kobiet spływanie wydzieliny z gardła do nosa może być objawem ubocznym stosowania hormonalnej terapii substytucyjnej albo pigułek antykoncepcyjnych zawierających estrogeny, a także łagodnego powikłania ciąży.

Badania laboratoryjne samego śluzu mogą pozwolić na stwierdzenie, czy spływanie wydzieliny do gardła wynika z alergii, jakiejś postaci zapalenia błon śluzowych nosa lub innego schorzenia. Lekarz zbada za pomocą latarki jamę nosową, a w razie możliwości wystąpienia powikłań związanych ze schorzeniami zatok zaleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub innego badania wizualizacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *