Nietolerancja laktozy

przez | Grudzień 7, 2015

Laktoza – cukier znajdujący się w mleku krowim – jest trawiona w jelicie cienkim przy udziale enzymu laktazy, który rozkłada laktozę na dwa cukry proste. Jeżeli istnieje niedobór lub brak tego enzymu, cukier zawarty w mleku nie zostaje strawiony. Przechodzi dalej do jelita grubego, gdzie jest fermentowany przez bakterie produkujące wodór, dwutlenek węgla i kwasy organiczne. Fermentacja wywołuje biegunkę, wzdęcia i bóle brzucha.
Noworodki potrzebują dużo laktazy do trawienia pokarmu. Przez kolejne lata życia ok. 2/3 ludzi powoli traci zdolność produkowania laktazy. Zależy to jednak od obszaru, na którym żyją. W Europie Północnej i Środkowej od zarania dziejów ludzie spożywali mleko krowie i organizm ich przystosował się do stałej produkcji laktazy, natomiast mieszkańcy południowej Europy, Afrykanie, Azjaci i rdzenni Amerykanie w 75-100% w wieku dojrzałym wykazują cechy nietolerancji laktozy.
Pierwotna nietolerancja laktozy może wystąpić w każdym wieku, ale zwykle zaczyna się pomiędzy 3. a 13. rokiem i trwa całe życie. Wtórna nietolerancja laktozy występuje w przypadku, kiedy błona śluzowa jelita cienkiego zostaje zniszczona z powodu biegunki lub leków, takich jak środki nie-steroidowe przeciwzapalne, aspiryna i antybiotyki, które mogą hamować produkcję laktazy przez wiele tygodni.
Rzadziej występuje wrodzona nietolerancja laktozy, w której jelito cienkie w ogóle nie produkuje tego enzymu. Spożywanie nawet niewielkich ilości laktozy wywołuje objawy kliniczne i jest groźne szczególnie dla noworodka, ponieważ biegunka prowadzi do szybkiego odwodnienia. Schorzenie to ujawnia się w pierwszym tygodniu życia; dziec ko natychmiast musi otrzymać dietę bezlaktozową.
Czasami nietolerancja laktozy mylona jest z kolką niemowlęcą. Dzieci, które w wieku niemowlęcym nie tolerują laktozy, w wieku 1 0 lub 12 lat mogą jeść wszystkie produkty mleczne.

Osoby z pierwotną nietolerancją laktozy produkują coraz mniej laktazy w miarę wzrastania i w wieku dojrzałym mają tylko 10% tego enzymu w stosunku do okresu poporodowego. Dzieje się tak u mieszkańców Azji, Afryki i rejonów subtropikalnych, ponieważ spożywają oni mleko tylko w okresie wczesnodziecięcym.

Wtórna nietolerancja laktozy spowodowana jest przebytą chorobą, ubocznym działaniem leków, a nawet zmianami środowiskowymi, jednak jest przemijająca.
Wrodzona nietolerancja laktozy występuje zaraz po porodzie i spowodowana jest defektem genetycznym.
Rozpoznanie nietolerancji laktozy może być postawione na podstawie porównania okresu bezobjawowego z objawami występującymi po spożyciu laktozy, np. w mleku. Najbardziej dokładnym testem diagnostycznym jest oznaczenie stężenia wodoru w powietrzu wydechowym. Laktoza jest fermentowana przez bakterie w jelicie grubym. Powstają wtedy duże ilości wodoru, które przy odbijaniu przedostają się do dróg oddechowych i mogą być wykryte w czasie badania powietrza wydechowego.
Jeżeli masz wyżej wymienione objawy, możesz sam sprawdzić swoją tolerancję na laktozę, eliminując ze swojej diety wszystkie produkty mleczne na 2 tygodnie. Jeżeli wszystkie objawy mijają i po tych 2 tygodniach, gdy wprowadzasz do żywienia produkty mleczne, znowu powracają, prawdopodobnie masz nietolerancję laktozy, ale nawet wtedy możesz jeść lub pić małe ilości pokarmów zawierających laktozę bez szkody dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *