Pachwina to okolica ciała pomiędzy brzuchem a kończyną dolną. W tym miejscu tułów i nogi mogą się zginać do przodu, do tyłu i na boki. Pachwina, będąc osią wielu ruchów ciała, może ulegać dużemu obciążeniu, zwłaszcza u sportowców, tancerzy i pracowników fizycznych. Mniej aktywne osoby także mogą doznawać urazów pachwiny. Zwykłe dźwignięcie ciężaru, wyprost, bieg i niedzielny sport mogą obciążyć nadmiernie kości i mięśnie w obrębie pachwiny.
Skutek przeciążenia podstawowych mięśni i ścięgien pachwinowych bywa często natychmiastowy, powodując unieruchomienie ciała. Intensywny ból uniemożliwia chodzenie, siedzenie lub obciążenie kończyn masą ciała. Odruchem ochronnym jest usztywnienie i utykanie, oszczędzające urażoną pachwinę. Niekiedy konieczne bywa odprowadzenie pacjenta do miejsca, gdzie może są położyć, odpocząć i przeczekać ból.
Bezpośrednią przyczyną bólu jest stłuczenie lub naderwanie mięśni biegnących z miednicy wzdłuż uda. Może nią być także rozerwanie przyczepu łączącego koniec mięśnia z kością. Naciągnięcie mięśni pachwinowych następuje zwykle wskutek nadmiernego wysiłku, niewłaściwego dźwignięcia ciężkiego przedmiotu lub intensywnych ćwiczeń bez odpowiedniej rozgrzewki. Czasem przyczyną bywa upadek na twardy przedmiot lub silne uderzenie, np. w czasie wypadku.
Niewielkie przeciążenie więzadeł pachwinowych zwykle ulega samowyleczeniu po położeniu się na kilka godzin lub dni. Jeśli jednak tkanka mięśniowa ulegnie rozerwaniu, to proces gojenia może potrwać kilka tygodni lub dłużej. W ciężkich nawracających przypadkach może się okazać konieczny zabieg chirurgiczny dla zszycia uszkodzonych mięśni i ścięgien.
W celu zmniejszenia obrzęku i stanu zapalnego stosuje się możliwie jak najwcześniej po urazie okłady z lodu. Dla złagodzenia bólu można zażyć aspirynę lub niesteroidowy lek przeciwzapalny. Uszkodzone mięśnie należy odciążyć, dopóki nie ustąpią obrzęk i stan zapalny. Później można zastosować ciepły okład dla odprężenia uszkodzonych tkanek i wspomożenia naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu. Jeśli przeciążenie więzadeł pachwinowych powstało w wyniku urazu sportowego, warto zwrócić się do lekarza sportowego, który nie tylko pomoże uśmierzyć ból, ale także poradzi, jak uniknąć w przyszłości podobnego urazu. Wśród młodzieży uprawiającej gry zespołowe urazy pachwin są dosyć częste i na ogół goją się szybko, pod warunkiem że chory nie stara się dalej grać „na siłę” mimo bólu. Osoby starsze -zwłaszcza niebędące sportowcami – doznawszy przeciążenia więzadeł pachwinowych, powinny czekać, aż uraz zagoi się samoistnie.