Skóra właściwa (corium) zbudowana jest ze ściśle ułożonych włókien tkanki łącznej. Z położonym nad nią naskórkiem łączy się z błoną podstawna (,membrana basalis) za pomocą soplowaiych włókien kolagenowych. Naskórek wnika w skórę właściwą soplami, a przestrzenie między nimi noszą nazwę brodawek. Skóra właściwa w zależności od okolicy ciała osiąga grubość 0,3-2,4 mm. Delikatna skóra pod okiem jest cieńsza, a brodawki łączące ją z naskórkiem bardziej płaskie niż w narażonej na szybsze ścieranie skórze łokci. Pod błoną pod-stawną znajdują się liczne włosowate naczynia krwionośne i limfatyczne zaopatrujące naskórek w składniki odżywcze i odprowadzające szkodliwe substancje. Skóra właściwa składa się z zewnętrznej warstwy brodawkowej (stratum papillae) oraz warstwy siateczkowej (stratum reticulare). Warstwa brodawkowa graniczy z naskórkiem i zbudowana jest z elastycznych włókien kolagenowych, sprężystych, pętli naczyniowych i ciałek dotykowych. Włókna tkanki łącznej są tu luźno splecione, a miejsce między nimi wypełniają naczynia włosowate i limfatyczne oraz zakończenia nerwowe, znajdujące się także w położonej niżej, graniczącej z tkanką podskórną, warstwie siateczkowej. Warstwa siateczkowa zbudowana jest z grubych włókien kolagenowych, włókien nerwowych i naczyń włosowatych, zawiera także gruczoły potowe i mieszki włosowe.
Skóra właściwa, wyposażona w kolagenowe i sprężyste włókna tkanki łącznej, ma chronić skórę przed czynnikami mechanicznymi (takimi jak uderzenia, pociągnięcia, popchnięcia). Włókna tkanki łącznej tworzą fibroblasty, zwane także komórkami łącznotkankowymi, zawierającymi włóknisty kolagen. Jest to białko budulcowe skóry właściwej, charakteryzujące się pewną giętkością, ale nierozciągliwe. Raz zsyntetyzowana sieć kolagenowa skóry właściwej, w przeciwieństwie do tkanki naskórka, zużywa się i regeneruje bardzo powoli. Innym białkiem budulcowym skóry właściwej jest elastyna, wchodząca w skład włókien sprężystych. Elastyna jest bardzo elastyczna i rozciągliwa. Włókna sprężyste oplatają włókna kolagenowe i w ten sposób nadają skórze sprężystość i rozciągliwość. Poza wymienionymi dwoma rodzajami włókien, istnieją jeszcze inne białka budulcowe odpowiedzialne np. za przyczepność komórek do włókien tkanki łącznej.
W sieci kolagenowej znajduje się wiele innych komórek. Obok fibroblastów wytwarzających kolagen i elastynę, są tu nieliczne komórki tuczne, histiocyty i pojedyncze limfocyty. Komórki tuczne wytwarzają histaminę i inne mediatory odkładane w komórkach tucznych i uwalniane przy określonych reakcjach zapalnych. Uwolniona histamina powoduje świąd i rozszerza naczynia włosowate.