Znamiona barwnikowe naskórkowe
Piegi: jedni je lubią, inni nie znoszą. Mogą być powodem dumy lub zacięcie być zwalczane.
Piegi powstają lub ciemnieją szczególnie w wyniku działania promieni słonecznych. Piegi to drobne, ostro ograniczone przebarwienia na partiach skóry wystawionych na działanie promieni słonecznych. Szczególnie często spotykamy je u osób tzw. typu celtyckiego o rudych włosach, jasnej skórze i jasnych, przeważnie niebieskich oczach. Piegi nie są spowodowane namnażaniem się melanocytów, ale zaburzeniami ich czynności. Oznacza to, że melanocyty wytwarzają więcej melaniny i szybciej niż w zdrowej skórze.
Z dermatologicznego punktu widzenia przy piegach nie należy w żaden sposób manipulować, ale pozostawić je takimi jakie są. Subiektywnie rzecz ujmując, piegi mogą źle wpływać na właścicieli i dlatego sięgają oni po środki wybielające. Jeżeli klienci życzą sobie wykonania tego rodzaju zabiegów, kosmetyczka powinna najpierw spróbować przekonać ich, że piegi dodają urody. Dopiero po dokładnych wyjaśnieniach i udzieleniu porad możemy przystąpić do wykonywania zabiegu wybielania. Korzystniej byłoby jednak przekonać klientkę do stosowania technik kosmetyki dekoracyjnej.
Plamy soczewicowate (lentigo simplex) to silnie zabarwione, ostro odgraniczone, okrągłe lub owalne plamy wielkości najwyżej ziarna soczewicy. W warstwie podstawnej znajduje się więcej melanocytów, odkłada się tu także melanina przez nie wytwarzana. Pojawiają się zwłaszcza w dzieciństwie, przede wszystkim na tułowiu. Słońce nie wpływa na intensywność ich zabarwienia.
Plamy soczewicowate starcze (lentigo senilis) spowodowane są długotrwałym działaniem promieni słonecznych. Są częściowym objawem skóry starczej. Często występują na skórze wystawianej na działanie słońca. Plamy soczewicowate starcze są ostro odgraniczone i rozmaicie zabarwione. Melanocyty w warstwie podstawnej występują w nieco zwiększonej liczbie, a wytwarzana przez nie melanina odkłada się w warstwie podstawnej. Plamy te są defektem kosmetycznym i można je tuszować.