Działanie koenzymu Q10 w organizmie
Zasadniczo koenzym Q10 spełnia w naszym organizmie trzy funkcje:
- uczestniczy bezpośrednio w pozyskiwaniu energii w komórkach,
- chroni komórki i cholesterol LDL przed niebezpiecznymi wolnymi rodnikami
- stabilizuje błony komórkowe.
Tlen i wolne rodniki
W ciągu całego życia wdychamy około 17 ton tlenu, z czego jedna tona zostaje przekształcona w bardzo niebezpieczne związki ochoczo wchodzące w reakcję, czyli tzw. rodniki tlenowe. Tlen jest zatem nie tylko darem życia, lecz – przybierając postać wolnych rodników – także przyczyną powstawania bardzo wielu tzw. chorób cywilizacyjnych.
Z tego punktu widzenia z jednej strony dzięki tlenowi żyjemy, a z drugiej sprawia on, że stajemy się chorzy. W swej agresywnej postaci działa on na nasz organizm równie niszcząco jak na żelazo. Pod wpływem tlenu metal rdzewieje, a nasz organizm starzeje się tym szybciej, im silniej narażony jest na działanie agresywnych wolnych rodników. Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy jesteśmy przemęczeni, a więc działamy pod wpływem stresu. Podsumowując można zatem stwierdzić:
- Tlen jest niezbędny do życia dla metabolizmu komórkowego.
- Z tlenu powstają także niebezpieczne dla naszego organizmu wolne rodniki.
- Działanie wolnych rodników likwiduje koenzym Q10.
Wolne rodniki są pochodnymi zwykłych cząsteczek, z których została wyrwana najmniejsza część, czyli elektron. Mają one bardzo niszczące działanie. Powodują na przykład jełczenie tłuszczów w ścianach komórkowych, co jest jedną z najważniejszych przyczyn powstawania chorób nowotworowych.
Co warto wiedzieć o koenzymie Q10
- Ten związek chemiczny występuje wszędzie w przyrodzie, stąd też nazywa się go inaczej ubichinonem (ubi = łac. wszędzie).
- Dla człowieka znaczenie ma tylko koenzym Q10; inne zwierzęta oraz rośliny potrafią spożytkować także koenzymy Q3 do Q9.
- Witaminopodobną substancję o nazwie koenzym Q10 człowiek normalnie w wystarczającej ilości wytwarza we własnym zakresie lub pobiera z pokarmem.
- Badania nad koenzymem Q10 prowadzi się od niedawna, gdyż jego sztuczna produkcja przed 1974 r. była bardzo droga.