Schorzenia wątroby

przez | 2 lutego, 2015

Schorzenia wątroby

Ogólny stan zdrowia zależy w dużym stopniu od wydolności wątroby. Jest ona narządem nie tylko położonym centralnie, lecz także szalenie ważnym, gdyż w decydującym stopniu zależy od niego, jakiego wieku dożyjemy i w jakim zdrowiu. Najważniejszą funkcją wątroby jest odtruwanie krwi.
Włoscy naukowcy z uniwersytetu w Bolonii odkryli, że koenzym Q10 jest decydującym czynnikiem ochronnym, niezbędnym do spełniania przez wątrobę swej funkcji, gdyż wspomaga ją w odtruwaniu i regenerowaniu samej siebie.

Wolniejsza przebudowa

Pokarm dostarcza nam przeciętnie 2-5 mg koenzymu Q10 dziennie, a resztę produkuje wątroba. W niej to właśnie ubichinony o innych łańcuchach bocznych zostają rozłożone i połączone w koenzym o dziesięcioczęściowym łańcuchu bocznym. Ta zdolność przebudowy zmniejsza się wraz z wiekiem, stąd też starszym organizmom coraz trudniej podejmować wszystkie niezbędne prace naprawcze w komórkach. Efektem jest zwiększająca się podatność na choroby, np. nowotwory.

Niebezpieczny niedobór koenzymu Q10

Jeśli już w młodym wieku znaczne obszary tkanki wątroby zostaną uszkodzone wskutek procesów zapalnych (przewlekłe zapalenie wątroby), stężenie koenzymu Q10 w surowicy krwi może zmniejszyć się do połowy. Jest to sytuacja dramatyczna, jeśli weźmie się pod uwagę, że według profesora Folkersa witalne funkcje organizmu znacznie słabną już przy zmniejszeniu tego stężenia o 25%.
Jeśli zmierzalny poziom koenzymu Q10 zmniejsza się, koenzym nie zostaje zniszczony, lecz utleniony z postaci aktywnej (przeciwutleniacza) do postaci unieczynnionej. Po proporcji ubichinonu aktywnego do nieaktywnego można się zorientować, jak silne jest zagrożenie tkanki wolnymi rodnikami, czyli – inaczej mówiąc – stres oksydacyjny. U ludzi zdrowych stosunek ten wynosi 95:5.
U pacjentów cierpiących na zapalenie wątroby, marskość wątroby i raka komórek wątrobowych ilość utlenionego ubichinonu wyraźnie się zwiększa. Na zapalenie wątroby można zachorować m.in. wskutek zakażenia zanieczyszczonymi produktami spożywczymi oraz poprzez kontakt z krwią lub stosunki seksualne, a także chronicznie nadużywając alkoholu. U alkoholików wiąże się z tym często problem niewłaściwego odżywiania, a zatem niedoboru substancji witalnych. Leczenie schorzenia wątroby powinno zawsze przebiegać pod kontrolą lekarza, co stanowi gwarancję wyleczenia lub przynajmniej spowolnienia postępującego niszczenia wątroby.

Koenzym Q10 a wątroba

Wątroba w zasadzie potrafi sama produkować koenzym Q10. Ta produkcja własna słabnie jednak i zmniejsza się nawet o połowę:

  • wraz z wiekiem (od około 40 roku życia)
  • przy przewlekłym zapaleniu wątroby
  • przy marskości wątroby wskutek nadużywania alkoholu.