ZABURZENIA SŁUCHU

przez | 18 lipca, 2015

Poważne zaburzenia słuchu, które znacznie utrudniają zrozumienie rozmowy i porozumiewanie się z innymi ludźmi, występują dość często. Prawdopodobieństwo pojawienia się zaburzeń słuchu zwiększa się znacznie wraz z wiekiem: u ponad 1/3 osób w wieku powyżej 75 lat występują zaburzenia słuchu, które często prowadzą do frustracji i izolacji społecznej.

Głuchota starcza rozpoczyna się zwykle w wieku 40-50 lat, a następnie stopniowo postępuje. Stan ten wiąże się często z większym upośledzeniem słyszenia dźwięków o wysokiej częstotliwości, stąd osoby z głuchotą starczą mają szczególne trudności z rozumieniem kobiet i dzieci, których głos zawiera więcej dźwięków wysokotonowych niż głosy mężczyzn. Głuchota starcza występuje częściej i jest bardziej nasilona u mężczyzn niż u kobiet.

Zaburzenia słuchu u dzieci występują rzadziej, ale w razie pozostawienia ich bez leczenia mogą mieć duży wpływ na postępy dziecka w nauce i nawiązywanie przez nie przyjaźni. U ok. 1 niemowlęcia na 1000 zaburzenia słuchu są na tyle poważne, że uniemożliwiają naukę mowy.

Lekarze dzielą utratę słuchu na dwie główne kategorie. Utrata słuchu typu przewodzeniowego występuje wówczas, kiedy coś utrudnia przenoszenie fal dźwiękowych z ucha zewnętrznego do ucha wewnętrznego. Utrata słuchu typu czuciowo-nerwowego wynika z uszkodzenia ucha wewnętrznego lub nerwów, które przenoszą impulsy z ucha wewnętrznego do mózgu. Dźwięki mogą wówczas docierać do ucha wewnętrznego, ale nie są odbierane, ponieważ właściwe informacje nie są przenoszone do mózgu. Czasami oba typy utraty słuchu występują jednocześnie.

W pewnych przypadkach można poprawić słuch, zmniejszając spożycie soli, która powoduje zatrzymanie płynów w uchu, gdzie mogą one uciskać elementy narządu słuchu. Osoby podatne na powtarzające się infekcje uszu powinny unikać produktów mlecznych, które zdaniem lekarzy medycyny naturalnej powodują nadmierne wydzielanie śluzu w organizmie. Wyniki pewnych badań wskazują, że preparaty witaminy A (5000-10 000 j.m. dziennie) mogą pomóc przy utracie słuchu, zwłaszcza jeśli schorzeniu towarzyszy wrażenie dzwonienia w uszach.

Niektóre zioła pomagają leczyć infekcje uszu mogące prowadzić do problemów ze słyszeniem. Czosnek (Allium sativum), działający jak naturalny antybiotyk, uważa się za bardzo skuteczny środek. Należy wlewać do ucha 1-3 kropli olejku czosnkowego 3 razy dziennie. Olejek można kupić w sklepie z naturalną żywnością albo przygotować samemu: pociąć na plasterki kilka ząbków czosnku, włożyć je do 30 g oliwy z oliwek i zostawić na 7 dni; odcedzić i trzymać w lodówce. Przed użyciem olejek ogrzać.
Fitoterapeuci zalecają też imbir (Zingiber officinale), inny naturalny antybiotyk, zarówno w postaci nalewki, jak i herbaty. Herbatę z imbiru przygotowuje się, wsypując 1 łyżkę stołową rozdrobnionego świeżego korzenia do 1/4 litra wrzątku i ogrzewając na wolnym ogniu przez 10 minut. Pije się ją kilka razy dziennie.

Dzięki własnościom przeciwzapalnym jeżówka (Echinacea spp.) albo gorzknik kanadyjski (Hydr astis canadensis) mogą pomóc leczyć infekcje uszu. Zioła te można stosować albo w postaci nalewki (1-4 ml 3 razy dziennie), albo herbaty. Herbatę sporządza się, zalewając 1/4 litra wrzątku 1-2 łyżeczki suszonych ziół i parząc przez 10-15 minut. Pije się ją 3 razy dziennie.

Miłorząb (Gingko biloba), który jak wykazano poprawia krążenie, zalecany jest niekiedy przy dolegliwościach ucha wewnętrznego i częściowej głuchocie. Można go kupić w różnych postaciach w sklepach zielarskich; zalecana dawka wynosi 40 mg suszonych ziół albo 1-2 łyżeczki płynnego wyciągu 3 razy dziennie.

ZAPOBIEGANIE
♦    W sytuacji narażenia na hałas, noś zatyczki. Kulki z waty są niewystarczające, ponieważ przepuszczają zbyt wiele dźwięków i mogą utkwić w przewodzie słuchowym.
♦    Nie słuchaj głośnej muzyki przez słuchawki.
♦    Jeżeli muzyka na koncercie jest tak głośna, że wywołuje ból uszu, włóż do nich zatyczki lub wyjdź. Dźwięki o zbyt dużym natężeniu mogą spowodować trwałe uszkodzenie słuchu.
♦    Należy przestrzec dzieci przed słuchaniem zbyt głośnej muzyki.
♦    Aby zmniejszyć ryzyko chorób zakaźnych, które mogą spowodować trwałą utratę słuchu, dziecko powinno otrzymać wszystkie szczepienia zgodnie z kalendarzem.
♦    Jeżeli w uszach często zbiera się woskowina, należy je okresowo przemywać wodą utlenioną.
♦    W razie nagłego pogorszenia słuchu jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.