Diety
Niedobory mogą się dodatkowo zwiększać na skutek błędów w odżywianiu. Współcześnie szczególnie młode kobiety narażają swój organizm na ogromny stres dietetyczny, chcąc za wszelką cenę schudnąć, chociaż ciężar ich ciała już dawno znajduje się poniżej idealnego. Nic zatem dziwnego, że mimo ciągłego wychudzenia nadal próbują różnych, egzotycznych nieraz diet, pozwalających na dalsze ograniczenie ilości jedzenia.
Jedząc zbyt mało, automatycznie nie zapewnia się organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych do życia składników odżywczych, takich jak witamina B1 (tiamina) i witamina B2 (ryboflawina). Właśnie stosowaniu diet, polegających na zmniejszeniu ilości kalorii, często towarzyszą objawy ze strony układu nerwowego.
Wskutek zbyt małej ilości dostarczanego pożywienia dochodzi też do niedoboru przeciwutleniaczy. Wątroba wytwarza wówczas mniej łowców rodników, gdyż przemiana materii ustawiona jest na „program oszczędnościowy”.
Właśnie stosując diety trzeba zwracać uwagę na to, żeby nie odżywiać się monotonnie i żeby dostarczać organizmowi także odpowiednią ilość witamin, składników mineralnych i pierwiastków śladowych. Przy sporządzeniu planu racjonalnej diety może pomóc lekarz lub dietetyk.