Ospa wietrzna jest chorobą wirusową, charakteryzującą się swędzącą wysypką skórną. U dzieci przebiega z reguły łagodnie, natomiast dorosłym grozi powikłanie w postaci bakteryjnego zapalenia płuc.
Osoby, które chorowały na ospę wietrzną, wykształcają odporność na całe życie. Jednak wirus może przetrwać w organizmie i w wieku dorosłym stać się przyczyną półpaśca. W przypadku kobiety ciężarnej wirus może również zaatakować dziecko w łonie matki i spowodować wady wrodzone. Lekarze często zalecają kobietom ciężarnym wykonanie testów krwi w celu ustalenia, czy ma przeciwciała chroniące również nienarodzone dziecko.
Ospa wietrzna wywołana jest wirusem Varicella zoster. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową w czasie kataru lub kaszlu, przez kontakt z ubraniem, pościelą lub bezpośrednio z osobą chorą na ospę. Okres wylęgania trwa od 7 do 21 dni; najbardziej zaraźliwy jest dzień przed wystąpieniem wysypki i 7 następnych dni – do momentu odpadnięcia strupków.
Ospa wietrzna jest bardzo zaraźliwa. Dziecko powinno przebywać w domu do momentu przyschnięcia pęcherzyków i odpadnięcia strupków.
Lekarz pediatra może przepisać leki przeciwhistaminowe, takie jak difenhydramina lub fenazolina, w celu zmniejszenia obrzęku i bólu. Antybiotyki zalecane są tylko w przypadku bakteryjnego nadkażenia zmian skórnych lub w powikłaniach bakteryjnych, np. zapaleniu płuc. Acyklowir, lek przeciwwirusowy, przepisuje się przy ciężkim przebiegu choroby, aczkolwiek niektórzy lekarze kwestionują jego skuteczność.
Małe, czerwone grudki pojawiają się z reguły na skórze tułowia, potem najczęściej na skórze owłosionej głowy i na twarzy. Grudki szybko zmieniają się w swędzące pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem, które wysychając, tworzą strupki. W ciągu paru dni wysypka rozprzestrzenia się na inne części ciała, czasami nawet na kończyny. Strupki odpadają po tygodniu, natomiast cała choroba trwa nie dłużej niż 2 tygodnie.
Nie rozdrapuj strupków, ponieważ możesz wywołać wtórną infekcję lub spowodować powstanie trwałych blizn.
Nigdy nie podawaj aspiryny – nawet tzw. aspiryny dziecięcej-dziecku, które jest chore na ospę wietrzną. Nie podawaj także leków, które zawierają salicylany, tzn, pochodne aspiryny. Aspiryna może wywołać bardzo ciężką, często śmiertelną chorobę, tzw. zespół Reye’a, atakujący wątrobę i mózg.