Odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób wieku dziecięcego. Wywołuje ją wirus, a powikłania są bardzo groźne, począwszy od zapalenia ucha, skończywszy na zapaleniu płuc i mózgu (zapalenie mózgu występuje raz na 1 000 zachorowali). Często dochodzi do epidemii szkolnych. W Polsce obowiązują powszechne, bezpłatne szczepienia ochronne dzieci w wieku 16-18 miesięcy i w 7. roku życia.
Dorośli również mogą chorować, jeżeli nie byli szczepieni albo nie przebyli tej choroby w dzieciństwie. Choroba bowiem pozostawia trwałą odporność na całe życie.
Odrę wywołuje wirus, który przenoszony jest bezpośrednio drogą kropelkową w czasie kichania lub kaszlu. Okres inkubacji – w którym wirus namnaża się w organizmie, a chory nie zaraża jeszcze innych – trwa 8-12 dni. Na 2 dni przed wystąpieniem objawów klinicznych chory może zarazić osoby przebywające w jego otoczeniu i nadal zaraża przez 4 dni po wystąpieniu wysypki.
Jeżeli podejrzewasz u swojego dziecka odrę, powinieneś szybko skontaktować się z pediatrą i zawiadomić o chorobie szkolę lub przedszkole, do którego uczęszcza dziecko. Opieka lekarska ma na celu kontrolowanie objawów chorobowych i wczesne rozpoznanie ewentualnych powikłań. Dopiero 6 dni po ustąpieniu wysypki dziecko może wrócić do szkoły.
Najlepszym leczeniem odry jest leżenie w łóżku, zachowanie spokoju, dieta lekkostrawna i picie dużej ilości płynów. Lekarz może zdecydować o podaniu gamma globuliny pozostałym członkom rodziny, jeżeli nie chorowali na odrę w dzieciństwie. Nie zawsze ochroni ona skutecznie przed zachorowaniem, ale na pewno łagodzi objawy kliniczne.