Bóle kręgosłupa należą do najczęstszych dolegliwości dorosłych obywateli krajów wysoko rozwiniętych. Nieswoiste bóle kręgosłupa są główną przyczyną absencji w pracy, nie mówiąc już o stracie czasu i pieniędzy na leczenie. A za to wszystko odpowiedzialna jest jedna cecha różniąca nas od zwierząt – spionizowana postawa ciała.
Kręgosłup człowieka to wyjątkowy narząd – zapewnia utrzymywanie postawy pionowej i giętkość niezbędną przy wykonywaniu ruchów. Kręgosłup, czyli kościec osiowy tułowia, jest kolumną złożoną z 24 oddzielnych kości, zwanych kręgami (oraz 5 kręgów zespolonych w kość krzyżową i 4-5 tworzących kość ogonową). Kręgosłup widziany z boku ma kształt litery S – z wygięciem do tyłu odcinka szyjnego i do przodu – odcinka szyjnego i lędźwiowego. Jest główną częścią kośćca człowieka i ochrania rdzeń kręgowy – skomplikowaną strukturę nerwową przewodzącą bodźce czuciowe i ruchowe z i do całego ciała.
Główną przyczyną schorzeń kręgosłupa współczesnych ludzi jest coraz większe lekceważenie dziedzictwa naszej ewolucji, przejawiające się siedzącym trybem życia. Postawa pionowa służy do chodzenia i przez większą część swego rozwoju rodowego człowiek posługiwał się nią w tym celu. Dopiero w obecnym stuleciu wynalezienie samochodu sprawiło, że ludzie zaczęli przemieszczać się z miejsca na miejsce w pozycji siedzącej. Podobnie zmieniają się warunki pracy. Większość naszych przodków wykonywała pracę w pozycji pionowej – było to łowiectwo, zbieractwo, praca na roli lub przy warsztacie. Dzisiaj duża część ludzi spędza większą część czasu pracy na siedząco – przy biurkach, maszynach lub w samochodach i ciągnikach. Te ważne zmiany aktywności człowieka mają głęboki i przeważnie negatywny wpływ na fizjologię.
Ludzie, którzy dużo chodzą lub pracują fizycznie, mają dobre napięcie mięśni grzbietu i nóg. Osoby siedzące przez większą część dnia tracą to napięcie, co przede wszystkim odbija się ujemnie na kręgosłupie. Aby skompensować utratę napięcia mięśniowego, wracamy do gimnastyki. Instynktownie odczuwamy, że nasz organizm potrzebuje więcej ruchu. Jeśli jesteś zdrową dorosłą osobą i prowadzisz normalny aktywny tryb życia, nie musisz uprawiać regularnie ćwiczeń. Jeżeli jednak masz pracę siedzącą i nie przeznaczasz kilku godzin tygodniowo na chodzenie lub inne ćwiczenia fizyczne, musisz regularnie ćwiczyć, szczególnie dbając o wzmacnianie mięśni grzbietu.