SINIAK POWIEK I OKOLICY (PODBITE OKO)
Tak jak większość siniaków, siniak wokół oka jest zwykle niegroźny i znika po kilku dniach. Jednak w niektórych przypadkach jest oznaką poważnego uszkodzenia oka lub czaszki. Każde uszkodzenie gałki, które powoduje, że oko staje się czerwone i obrzęknięte, musi być skonsultowane przez okulistę lub innego lekarza; urazowe uszkodzenie gałki ocznej może prowadzić do odwarstwienia siatkówki lub jaskry. Złamanie brzegu oczodołu może unieruchomić mięsień lub inne tkanki miękkie i osłabić ostrość wzroku. W takim przypadku często konieczna jest operacja.
Większość zasinień jest wynikiem urazu, który powoduje wylewy podskórne, dające charakterystyczne niebieskoczarne przebarwienia skóry. W przypadku złamania czaszki zasinienie występuje zwykle wokół obu oczu. Ludzie, którzy chorują na zapalenie zatok na tle alergicznym, czasami mają „alergiczne sińce”, przebarwienia pod oczami na skutek zmian w naczyniach krwionośnych.
Zastosowanie zimnych okładów na oko pomaga zmniejszyć obrzęk i jednocześnie obkurcza naczynia krwionośne, co z kolei powstrzymuje wewnętrzne krwawienie.
Należy także unikać wszystkiego, co mogłoby spowodować dalsze urazy: nie uciskać obrzękniętej okolicy ani nie otwierać na siłę powieki. Ból można złagodzić, przyjmując środek przeciwbólowy, jak aspiryna lub ibuprofen, które także zmniejszają stan zapalny.
Jeżeli lekarz zaleci przyłożenie lodu lub zimnego okładu, należy trzymać kompres na oku, nie uciskając go mocno, około 10 minut. Można również przyłożyć na czoło pokruszony lód w plastikowej torebce. Okłady należy stosować przez całą dobę lub dopóki utrzymuje się obrzęk (1 okład 5-10-minutowy na godzinę).
W przypadku uszkodzenia gałki ocznej lub gdy występują zaburzenia widzenia, lekarz określi rodzaj uszkodzenia i zastosuje odpowiednią kurację. Jeżeli wystąpi wytrzeszcz, konieczna może być operacja.
ODŻYWIANIE, WITAMINY I MINERAŁY
Zrównoważona dieta zawierająca dużo białka, witamin i składników mineralnych to ważny czynnik ułatwiający gojenie się wszelkich urazów. Zasinienie może zmniejszyć przede wszystkim bromelaina, enzym zawarty w surowych ananasach. Należy jeść surowe ananasy albo zażywać bromelainę w kapsułkach, dostępną w sklepach ze zdrową żywnością.
TERAPIA ZIOŁOWA
Wskazane może być delikatne przyłożenie kompresu z rumianku (Matricaria recutita). Roślina ta wzmacnia drobne naczynia włosowate i ma działanie przeciwzapalne.
Wydmuchiwanie nosa przy zasinionym oku może spowodować pękanie naczyń krwionośnych wokół uszkodzonych tkanek. Jeśli uraz spowodował również złamanie oczodołu, ciśnienie, jakie powstaje przy wydmuchiwaniu nosa, stwarza ryzyko dodatkowych uszkodzeń. Nie należy także otwierać na siłę obrzękniętych powiek, gdyż grozi to uszkodzeniem skóry lub oka.
Dzięki mam nadzieję że moje limo zniknie
Nabiłam je sobie uderzając się o klamkę