Choroby wywołane przez bakterie

przez | 20 listopada, 2015

Choroby wywołane przez bakterie

Wiele chorób skóry wywołują drobnoustroje, inaczej mikroorganizmy. Do tych najmniejszych istot .żywych, widocznych tylko pod mikroskopem, zaliczamy: bakterie, wirusy i grzyby. Z uwagi na częste występowanie tego rodzaju chorób kosmetyczka, dla ochrony własnej i swoich klientów, powinna posiadać podstawową wiedzę na temat drobnoustrojów i chorób, które wywołują. Aby uniknąć zakażenia mikroorganizmami należy „przede wszystkim przestrzegać zasad higieny.

Właściwa pielęgnacja skóry nie powinna naruszać .normalnej flory bakteryjnej, gdyż zapobiega ona i osiedlaniu się na skórze drobnoustrojów chorobotwórczych (patogennych). Długotrwałe zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej na powierzchni skóry sprzyja powstawaniu zakażeń.

Bakterie są to pojedyncze organizmy żywe, rozmnażające się głównie przez podziat bezpośredni. Komórka bakteryjna otoczona jest błoną komórkową, ta zaś ścianą komórkową. Błona komórkowa ogranicza cytoplazmę. Bakterie nie mają właściwego jądra komórkowego, ale tzw. ekwiwalent jądra zawierający informację genetyczną. W odróżnieniu od wirusów, mają własną przemianę materii i mogą się rozmnażać bez pomocy z zewnątrz. Chorobotwórczość niektórych bakterii wynika z ich zdolności wytwarzania toksyn. Wyróżnia się trzy podstawowe formy bakterii różniące się wyglądem zewnętrznym: koki inaczej ziarniaki, ziarenkowce o kształcie kulistym, występujące w zgrupowaniach gronkowce (Staphylococcus), paciorkowce (Sfrepfococcus) lub połączone parami (Diplococous). Poza tym wyróżnia się bakterie o kształcie cylindrycznym (pałeczki, laseczki) zaopatrzone lub nie w rzęski maczugowate lub wrzecionowate. Trzecią ważną formę stanowią zgięte lub spiralnie skręcone pateczki, przy czym zgięcia mogą być proste, spiralne lub śrubowate.

W skład normalnej flory bakteryjnej wchodzi wiele bakterii żyjących raczej w trudnych warunkach na powierzchni skóry i w mieszkach włosowych. Drobnoustroje te nazywane są stałymi rezydentami i tworzą florę saprofityczną stałą lub przejściową. W określonych okolicznościach bakterie flory saprofitycznej mogą wywoływać choroby.