Koenzym Q10 chroni komórki

przez | 2 lutego, 2015

Koenzym Q10 chroni komórki

W enzymatycznych procesach przemiany materii zawsze pozostają „odłamki cząsteczek”, czyli wspomniane już wolne rodniki. Atakują one natychmiast tłuszcze znajdujące się w ścianach lub błonach komórkowych. Wykorzystują to makrofagi (komórki żerne) należące do naszej obrony immunologicznej i używają ich jako narzędzi do zabijania niepożądanych organizmów (np. bakterii), które przeniknęły do wnętrza komórki. Zwiększanie się liczby wolnych rodników w płynach komórkowych łub ustrojowych jest jednak niepożądane. Są one bardzo aktywne chemicznie; wchodzą w reakcję z każdą substancję, z jaką się zetkną. Powodują jełczenie wrażliwych kwasów tłuszczowych, z których składają się ściany komórkowe. To właśnie czyni je tak niebezpiecznymi dla normalnej tkanki organizmu, substancji genetycznej i wszystkich innych składników naszego organizmu. Uchodzą one za główną przyczynę schorzeń nowotworowych. Jeśli ich stężenie przekracza określoną wartość, mówi się o stresie oksydacyjnym dla komórki.

Koenzym Q10 a wytwarzanie energii

  • Koenzym Q10 w znacznym stopniu uczestniczy w produkcji energii w komórce.
  • Generowanie energii odbywa się w mitochondriach.
  • Proces wytwarzania energii nosi nazwę łańcucha oddechowego i polega na rozłożeniu podstawowych składników pokarmowych, wskutek czego uwalnia się energia potrzebna komórce.
  • Ilość koenzymu Q10 znajdująca się w organizmie świadczy o tym, ile energii mogą wyprodukować komórki.
  • W 1 ml krwi zdrowego człowieka znajduje się przeciętnie 0,85 mikrograma koenzymu Q10.
  • Z wiekiem stężenie koenzymu Q10 we krwi zmniejsza się.

Stres a zużywanie koenzymu Q10

Koenzym Q10 jest odpowiedzialny za ochronę komórek nie tylko bezpośrednio, lecz także pośrednio, gdyż regeneruje witaminę E „zużytą” przez atak utleniaczy. Przejmuje od niej także schwytane wolne rodniki i niszczy je. Ta działalność ochronna zmniejsza jednak zakres, w jakim koenzym Q10 jest zdolny do produkcji energii w łańcuchu oddechowym. Stąd też przy stresie zmniejsza się wytwarzanie energii, a tym samym sprawność organizmu.

Niebezpieczne reakcje łańcuchowe

Typowymi wolnymi rodnikami w organizmie są rodnik wodorotlenowy (OH ) i rodnik ponadtlenkowy (O,). Pierwszy tworzy się przeważnie w związku z procesami zapalnymi, natomiast drugi powstaje praktycznie we wszystkich fazach normalnych procesów metabolizmu.
Zasadniczo wolne rodniki są dla organizmu niezbędne do unieszkodliwiania ciał obcych lub zarazków, które do niego wniknęły. Zbyt wiele wolnych rodników może jednak organizmowi zaszkodzić.

Największym problemem naszego organizmu związanym z wolnymi rodnikami jest jednak nie tyle ich znaczna reaktywność, lecz przede wszystkim fakt, że mogą one wywoływać niebezpieczne reakcje łańcuchowe. Oznacza to, że każdy rodnik atakuje inną cząsteczkę i niszczy ją, produkując przy tym nowe rodniki. W najgorszym wypadku jeden wolny rodnik może zniszczyć tysiące cząsteczek. Ponieważ jednak w organizmie rodniki powstają nieustannie, ciągle też niszczone są komórki. W tym momencie od sił odpornościowych organizmu zależy, czy uszkodzone komórki przekształcą się w komórki nowotworowe czy też ulegną skutecznemu zniszczeniu, a zdrowa tkanka zostanie odbudowana lub zachowana.

  • Wolne rodniki tworzą się w normalnych procesach przemiany materii.
  • Mogą one zapoczątkowywać fatalne w skutkach reakcje łańcuchowe.
  • Koenzym Q10 chroni komórkę przed uszkodzeniami ze strony wolnych rodników.
  • Koenzym Q10 może regenerować zużytą witaminę E.

Rola koenzymu Q10 w komórkach

  • Koenzym Q10 spotyka się także w dużym stężeniu w błonach komórkowych.
  • Błony komórkowe muszą otaczać komórki chroniąc je, a mimo to być przepuszczalne.
  • Przez pory w błonach komórkowych wszystkie substancje są aktywnie transportowane z komórki lub do jej wnętrza. W procesach tych uczestniczy zawsze koenzym
  • Komórki komunikują się między sobą poprzez system informacyjny w błonach komórkowych, dzięk czemu potrafią skoordynować swoje wspólne funkcje i działać bez zarzutu.