LECZENIE ZABURZENIA WIDZENIA

przez | 18 listopada, 2015

tmp391e-1Jeśli budowa oka pozwala, aby obraz ogniskował się dokładnie na siatkówce (pośrodku) – widzenie jest prawidłowe. Nadwzroczność (u góry) jest wynikiem zbyt krótkiej gałki ocznej, co powoduje, że obraz powstaje za siatkówką. Krótkowzroczność (u dołu) ma miejsce, gdy gałka oczna jest wydłużona i obraz powstaje przed siatkówką.

Konwencjonalne leczenie krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu polega przede wszystkim na korekcji wad wzroku za pomocą przepisanych szkieł okularowych. Choroby takie jak zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej czy odwarstwienie siatkówki wymagają leczenia chirurgicznego.

Krótkowidzom okulista zwykle przepisuje okulary. Zazwyczaj można wybierać między tradycyjnymi szkłami a soczewkami kontaktowymi. W szczególnych przypadkach stosuje się zabieg chirurgiczny. Keratotomia radialna jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na wykonaniu promieniście ułożonych nacięć w rogówce, aby spłaszczyć centrum i zogniskować obraz dokładnie na siatkówce. Każde oko jest badane i operowane oddzielnie. Ponad 75% osób, które poddają się tym zabiegom, ma całkowicie lub częściowo skorygowaną wadę wzroku. Jednak chirurgia niesie za sobą potencjalne powikłania, np. niejednolite widzenie, infekcje rogówki, istnieje też pewne ryzyko pęknięcia rogówki.

Leczenie laserem excimerowym daje podobne rezultaty jak keratotomia radialna. Promienie lasera usuwają tkanki z centrum rogówki. W wyniku tego zabiegu rogówka zostaje spłaszczona i promienie świetlne ogniskują się dokładnie na siatkówce.

Jeśli nadwzroczność nie jest naturalnie skorygowana akomodacją i utrzymuje się w późniejszym wieku, stosowane są szkła lub soczewki kontaktowe, ale zazwyczaj nie są konieczne do 40. roku życia lub dłużej. Ludzie zwykle udają się do lekarza w związku z nadwzrocznością, gdy odczuwają zmęczenie oczu, szczególnie pod koniec dnia.

W przypadkach astygmatyzmu stosuje się szkła albo soczewki kontaktowe, które korygują lub zmniejszają efekty nierównej rogówki.

Niektóre przypadki odwarstwienia siatkówki mogą być skutecznie leczone za pomocą laserów. Jeśli siatkówka ulegnie rozległemu uniesieniu lub rozerwaniu, konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Metody naturalne mają na celu uzupełnienie niedoboru witamin i składników mineralnych, mogących się przyczyniać do powstawania schorzeń wzroku, oraz usuwanie napięcia przemęczonych oczu. Mogą stanowić uzupełnienie leków przepisanych przez okulistę przeciw konkretnemu zaburzeniu wzroku.

Na wzmocnienie siatkówki osoby z nocną ślepotą mogą zażywać codziennie do 25 000 j.m. witaminy A w postaci tranu. Cynk, występujący w dużym stężeniu w ostrygach, również pomaga przy tym schorzeniu, ułatwia adaptację do ciemności i wzmacnia siatkówkę. Preparaty selenu, magnezu oraz witaminy C to przeciwutleniacze zapobiegające degeneracji siatkówki, zwłaszcza u diabetyków.

Codzienne stosowanie 200 mg borówki czarnej (Vaccinium myrtillus) poprawia przepływ krwi przez naczynia oczu, zwłaszcza u osób z nocną ślepotą oraz krótkowzrocznością.

Jeśli mamy zmęczone oczy, odpocznijmy i pozwólmy się im zregenerować. Należy wówczas położyć się w przyciemnionym pomieszczeniu lub usiąść z zamkniętymi oczami.
Na bolące oczy i obrzęknięte, czerwone powieki pomaga stary domowy sposób: połóż na powieki plasterek świeżego ogórka i odpoczywaj przez 15-30 minut.

Jeśli oczy są podrażnione i swędzące, można spróbować kąpieli ziołowej. W tym celu 2 lub 3 łyżeczki rumianku lub I łyżeczkę świetlika zaparz w szklance wrzącej wody. Odstaw do ostygnięcia, a następnie odcedź. Wlej do kieliszka i przepłukuj oko kilka razy dziennie.