Większość pierwotnych guzów kości ma charakter łagodny. Pierwotny mięsak kości jest rzadkością. Dużo częstsze są wtórne nowotwory kości, będące najczęściej ogniskami przerzutów raka zlokalizowanego w innych tkankach i narządach.
Pierwotne nowotwory kości występują najczęściej u młodych ludzi, a zwłaszcza u osób wyższych od rówieśników. Wśród wszystkich typów pierwotnych nowotworów kości ponad 60% stanowi mięsak kości, czyli osteosarkoma. Najczęściej występuje u nastolatków w czasie pokwitaniowego skoku wzrostu. U dzieci w wieku 5-9 lat i młodych dorosłych w wieku 20-30 lat pojawia się z kolei złośliwy guz pochodzący z tkanki kostnej nazywany guzem Ewinga. Wywodzący się z chrząstki chrzęstniakomięsak (chondrosarkoma) występuje najczęściej u osób w średnim wieku. Rzadziej występującymi nowotworami kości, z reguły guzami osób dorosłych są: fibrosarkoma (włókniak mięsakowa-ty), złośliwy olbrzymiokomórkowy guz kości oraz struniak (chordoma).
Szansa wyleczenia pierwotnego guza kości zależy od tego, jak szybko zostanie wykryty, oraz od tego, jak szybko się rozwija. Obecnie, dzięki nowoczesnym metodom diagnostyki i leczenia, więcej niż 70% chorych uzyskuje ponadpięcioletnią remisję. Szansa wyleczenia wtórnych, przerzutowych nowotworów kości zależy przede wszystkim od rodzaju i zaawansowania pierwotnego procesu nowotworowego. Łagodne guzy kości nie stanowią zagrożenia życia chorych, chyba że rozwijają się w miejscach stanowiących anatomicznie taką groźbę, np. w kanale rdzeniowym.