Odciski i nagniotki

przez | 1 lipca, 2015

Odciski i nagniotki

Odciski i nagniotki objawy:
♦    Twardy odcisk, zwarta narośl twardej skóry z wrastającym korzeniem, która powstaje na paluchu, na zewnętrznej stronie małego palca stopy lub na powierzchni stopy.
♦    Miękki odcisk, zaczerwienienie skóry 0 średnicy około centymetra, z miękkim, gładkim środkiem, tworzący się na zewnętrznej stronie palców stóp.
♦    Odcisk typu brodawki, czopowaty krążek martwej skóry na pięcie lub podstawie stopy.
♦    Nagniotek, zmiana o zwartej, martwej skórze (o średnicy ok. 2-3 cm) na powierzchni stopy, dłoniach lub w innym miejscu narażonym na częste urazy.
♦    Nagniotek podeszwowy, zwarta zmiana obumarłej skóry (o średnicy do 3 cm) na powierzchni stopy, z wyraźnie białawym środkiem.
♦    Nagniotki wrodzone, obszary obumarłej skóry (wielkości około 2-3 cm) na powierzchniach skóry nie narażonej na obtarcia. Skłonność do takich nagniotków jest na ogół dziedziczna i pojawia się już u małych dzieci.

Większość specjalistów odradza stosowanie powszechnie dostępnych w sklepach preparatów prze-ciwodciskowych zawierających kwas salicylowy: nieprawidłowo użyte, mogą spowodować uszkodzenie zdrowej skóry w okolicy odcisku. Nacisk na zmienioną skórę można zmniejszyć, nosząc odpowiednie wkładki ortopedyczne. W przypadku zainfekowanych odcisków podaje się doustnie antybiotyki, niekiedy jednak trzeba odcisk naciąć i zdrenować. Większość ogólnie dostępnych maści przeciwbakteryjnych nie jest skuteczna w przypadku zainfekowanych odcisków, ponieważ bakterie gronkowcowe są na nie odporne.

Przy pękających nagniotkach skuteczny może być krem z hydrokortyzonem. Na posmarowany kremem nagniotek należy położyć plastikową torebkę albo włożyć skarpetkę i zostawić na całą noc. Rano skórę ściera się najpierw szorstkim ręcznikiem lub miękką szczoteczką, a potem pumeksem. Na koniec smarujemy to miejsce kremem z mocznikiem. Nie należy tak postępować z odciskami, ponieważ ścieranie może tylko zwiększyć ich boles-ność.

Odciski podeszwowe czasem usuwa się chirurgicznie, ale niestety, zmiany najczęściej nawracają. Najlepszym sposobem leczenia takich zmian jest unikanie urazów. Należy nosić dobrze dopasowane buty i bawełniane skarpetki (skarpetki z wełny i włókien syntetycznych mogą podrażniać skórę). Jeżeli pediatra (lekarz zajmujący się schorzeniami stóp) lub ortopeda uważa, że modzele i odciski są spowodowane nieprawidłowym ustawianiem stopy – najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wkładek ortopedycznych.
METODY NATURALNE

Aby złagodzić podrażnienie stóp, można je moczyć w ciepłej wodzie z solą gorzką (siarczanem magnezu). Bolesne odciski można nacierać sokiem z cytryny, aby je zmiękczyć.

W celu zmiękczenia tkanki i zapobieżenia stanowi zapalnemu należy 2-3 razy dziennie smarować odciski i modzele maścią z nagietka lekarskiego (Calendula officinalis).

DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
Najlepszym sposobem leczenia odcisków oraz modzeli jest zlikwidowanie ich przyczyny. Poza tym dbaj o stopy.
♦    Codziennie mocz stopy w roztworze soli – dzięki temu skóra będzie miękka i gładka.
♦    Popękane modzele smaruj kremem hydrokortyzonowym lub maścią z nagietka. Skuteczny jest także krem zawierający aloes (Aloe barbaclensis).
♦    Gdy tylko jest to możliwe, unoś stopy do góry i zdejmuj z nóg buty, aby skóra mogła oddychać.
♦    Do ścierania modzeli używaj pumeksu, ale nigdy nie ścieraj skóry z odcisków.
♦    Nie ścinaj ani nie zdzieraj obumarłej skóry. Może to spowodować zakażenie.

W przypadku modzeli i odcisków ważniejsze jest zapobieganie niż leczenie. Noś dobrze dopasowane pantofle. Upewnij się, że pomiędzy butem a końcem palucha jest co najmniej centymetrowy odstęp. Unikaj butów na wysokich obcasach.
Jeżeli podeszwa lub pięta twojego pantofla ma tendencję do szybszego ścierania się, zwróć się do ortopedy, który doradzi, jakie buty będą najwłaściwsze, lub poleci odpowiednie wkładki.