Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka, najczęstsza choroba wirusowa przenoszona drogą płciową, jest bardzo zakaźna i nieuleczalna, ale nie jest groźna i możesz nauczyć się z nią żyć.
Dolegliwość na ogół rozprzestrzenia się jedynie wtedy, gdy zakażona osoba przechodzi nawrót i pojawiają się pęcherzyki. Niestety, czasem zakażają się także osoby, u których nie występują akurat objawy. Choroba może się przenosić także poprzez seks oralny, jeżeli twój partner ma opryszczkę na ustach lub narządach płciowych.
Pierwszy wysiew, z reguły najcięższy i najbardziej bolesny, trwa zazwyczaj od 5 dni do 3 tygodni. 30% osób, u których wystąpił, nigdy więcej nie ma objawów choroby. Wielu chorych odczuwa dolegliwości poprzedzające pojawienie się pęcherzyków i nawrót: bolesność i nadwrażliwość w okolicy ud i kolan oraz świąd w okolicy narządów płciowych.
Opryszczkę narządów płciowych powoduje wirus przedostający się do organizmu przez skórę. Po zakażeniu, gdy ustępują pierwsze symptomy, wirus przedostaje się do korzeni nerwowych w okolicy brzusznej. W chwili reaktywacji wędruje wzdłuż nerwów i powoduje kolejny wysiew zmian.
Osoby chorowite oraz narażone na duże stresy mają na ogół więcej nawrotów. Czynniki sprzyjające reaktywacji wirusa to m.in. opalanie, miesiączka i seks. Kolejny wysiew może być także spowodowany przez jakiś lek lub składnik diety.
Lekarz może przepisać acyklowir w postaci tabletek lub kremu do smarowania. Lek ten zapobiega nawrotom lub opóźnia je u ponad 90% osób zakażonych wirusem. Jeżeli jesteś w ciąży, lekarz przepisze inny środek, ponieważ acyklowir może być szkodliwy dla płodu. Leki przeciwzapalne, np. aspiryna, na ogół zmniejszają dolegliwości bólowe, a środki wysuszające, np. pasta cynkowa, pomagają w gojeniu się zmian skórnych.
Jeżeli jesteś w ciąży i masz opryszczkę narządów płciowych, musisz stosować się do rad lekarza. Jeśli nawrót zmian wystąpi podczas porodu, istnieje ryzyko zakażenia dziecka. W niektórych przypadkach lekarz może zaproponować cesarskie cięcie.