Kiedy dochodzi do obrzęku błony śluzowej wyściełającej wnętrze jamy nosowej, może się ona czasami uwypuklić, co prowadzi do powstania tworów zwanych polipami nosa. Polipy wyglądają jak małe, perłowe winogrona; występują pojedynczo lub w skupieniach. Mimo iż są nieszkodliwe, często zatykają przewody nosowe, utrudniając oddychanie, a niekiedy upośledzając zmysł węchu. Jeżeli polip zatka otwór łączący jamę nosową z którąś z zatok, mogą występować bóle głowy.
Przyczyną polipów nosa jest nadmierne wytwarzanie płynu przez błonę śluzową wyściełającą wnętrze nosa. Najbardziej narażone na wystąpienie polipów nosa są osoby z przewlekłymi alergiami i zakażeniami zatok. Polipy nosa występują również częściej u dzieci chorych na mukowiscydozę. U niektórych szczególnie wrażliwych osób przyczyną powstawania polipów nosa może być nadużywanie aspiryny lub innych pochodnych kwasu salicylowego.
W razie podejrzenia polipów lekarz bada wnętrze nosa za pomocą specjalnego narzędzia zwanego wziernikiem nosowym. Jeżeli stwierdzi się obecność polipów nosa u dziecka, lekarz może przeprowadzić dalsze badania w celu wykluczenia mukowiscydozy.
Jedyną metodą skutecznego pozbycia się polipów nosa jest ich chirurgiczne usunięcie. Często jednak polipy pojawiają się ponownie, tak więc duże znaczenie ma podjęcie kroków zapobiegawczych w celu opanowania przewlekłych alergii lub infekcji zatok, które są zazwyczaj przyczyną polipów.
Aby na pewien czas zmniejszyć polip, lekarz może zastosować kortykosteroid (wstrzykując go bezpośrednio do polipów lub rozpylając lek w aerozolu w jamie nosowej). Pacjent może również otrzymać leki w przypadku schorzenia, które było przyczyną powstania polipów: lek przeciwhistaminowy z powodu alergii lub antybiotyk w razie infekcji zatok.
Jeżeli polipy powodują znaczny dyskomfort lub utrudniają oddychanie, lekarz może zalecić ich chirurgiczne usunięcie. Operacja, podczas której odcina się polipy za pomocą metalowej pętli, uważana jest za drobny zabieg i przeprowadza się ją zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Ponieważ polipy często pojawiają się ponownie, zabieg trzeba niekiedy wykonywać wielokrotnie. W przypadku szczególnie częstych nawrotów konieczne może być usunięcie również błony śluzowej zatok, z której powstają polipy. Ta operacja wymaga już znieczulenia ogólnego.