Przyustne zapalenie
Rozpoznanie i leczenie przyustnego zapalenia skóry (dermatitis perioralis) jest dla kosmetyczki prawdziwym wyzwaniem, gdyż przyczyną tej choroby są prawdopodobnie preparaty, z którymi styka się ona na co dzień, a mianowicie kosmetyki. Nazwa polska jest dosłownym tłumaczeniem opisowego określenia łacińskiego dermatitis i oznacza zapalenie skóry, a perioralis – wokół ust.
Występuje u kobiet w wieku dojrzałym. Przypuszcza się, że przyczynami tych zmian są substancje wchodzące w skład kosmetyków i mechaniczne podrażnienie skóry. Częstą przyczyną jest też nadmierne używanie rzekomo pielęgnujących preparatów. Chorują zwłaszcza osoby o suchej skórze. Stałe używanie np. kremu nawilżającego powoduje opuchnięcie i przetłuszczenie naskórka. Częściową przyczyną stanu zapalnego może być maść korty-kosteroidowa stosowana na twarzy. Często stwierdza się grzyby i bakterie, nie są one jednak przyczyną choroby, ale jej skutkiem. Pewną rolę mogą odgrywać środki antykoncepcyjne, zwłaszcza zawierające gestageny.
Przyustne zapalenie skóry różni się od trądziku pospolitego brakiem zaskórników, a od różowatego typową lokalizacją. Wokół ust, w fałdach nosowo–ustnych (policzkowych) i na podbródku pojawiają się łuszczące się rumienie wraz z grudkami i krostami. Bezpośrednia wokół ust pozostaje wąska, niezakażona otoczka. W ostrzejszych formach przyustne zapalenie skóry może atakować powieki, czoło i policzki. Często choroba ma przebieg przewlekły, utrzymujący się tygodniami lub miesiącami.
W leczeniu dermatologicznym przyustnego zapalenia skóry stosuje się częściowo antybiotyki (doustnie i (lub) zewnętrznie). W żadnym wypadku nie należy stosować kortykosteroidów. W czasie leczenia konieczne jest odstawienie kosmetyków, szczególnie kremów i maści. Ze względu na prawdopodobieństwo wywoływania choroby przez składniki kosmetyków (bezpośrednio lub z powodu ich nadużywania) szczególnie ważne jest wyjaśnienie klientce zasad ich stosowania. Należy kierować się zasadą: „mniej daje więcej”. Działania kosmetyczne powinny łagodzić, ograniczając się do delikatnego zmywania skóry (jeśli konieczne tylko wodą).