Niektórzy naukowcy dzielą ludzi pod względem osobowości na dwa typy: typ A reprezentują osoby żądne nowych wyzwań, spełniające się we współzawodnictwie, typ B zaś – osoby spokojne, zrównoważone. Wydaje się, że ludzi o osobowości typu A cechuje większe ryzyko zawału serca. Z niektórych badań wynika jednak, że nie szybkie tempo życia, ale wrogie nastawienie do otoczenia, jest częściej związane z chorobami serca.
Część ekspertów uważa, że ludzie z osobowością typu A powinni czynić starania, aby zmienić swe zachowanie. Zdaniem innych takie postępowanie przyczyniłoby się tylko do zwiększenia stresu i niekorzystnych zmian charakteru. Wiele, jeśli nie większość, osób typu A potrafi cieszyć się życiem, jeśli mogą żyć intensywnie. Jeżeli uważasz, że i ty należysz to tej grupy, spróbuj kontrolować swoje negatywne uczucia i zachowanie, wykorzystując zawarte poniżej rady:
♦ O ile to możliwe, unikaj sytuacji konfliktowych.
♦ Zaplanuj przerwy w pracy.
♦ Lepiej gospodaruj czasem.
♦ Karz się za postępowanie charakterystyczne dla osób o osobowości typu A, zaś nagradzaj za działania spokojne i rozsądne.
Tradycyjną metodą zaradczą na stres jest wypicie filiżanki gorącej herbaty. Fitoterapeuci doradzają herbatę z rumianku (Matricaria recutita), męczennicy (Passiflora incarnata), kozłka lekarskiego (Waleriana officinalis) albo żeń-szenia amerykańskiego (Panax quinquefolius).
Istnieje wiele prostych i niedrogich metod, które ułatwiają radzenie sobie ze stresem. Początkiem jest zrezygnowanie z używek, np. alkoholu, który pozornie zmniejsza stres i maskuje prawdziwe objawy. Staraj się więcej ćwiczyć, chodzić na spacery i nauczyć się techniki głębokiego, relaksującego oddychania.
W sytuacji stresowej bardzo ważne jest wsparcie otoczenia. Osoby, które mają łatwość w nawiązywaniu kontaktów, potrafią szybciej poradzić sobie w sytuacji stresowej, w obliczu ciężkiej choroby czy wypadku. Umiejętność nawiązywania serdecznych stosunków międzyludzkich jest kluczem do dobrego zdrowia.
Hydroterapia może być także wykonywana w domu i jest bardzo skutecznym sposobem zapobiegania stresom. Zanurz się na 10-20 minut w bardzo gorącej wodzie, w której rozpuszczone jest 1/2 szklanki soli i twój ulubiony olejek do kąpieli.
Nie jesteśmy w stanie – albo nie próbujemy-zmienić naszej osobowości i unikać sytuacji stresowych, ale możemy przedsięwziąć pewne kroki w celu radzenia sobie z własnymi reakcjami.
♦ Utrzymuj serdeczne kontakty z ludźmi i planuj czasami takie działania, które wykraczają poza twoje codzienne zajęcia.
♦ Regularnie odpoczywaj, przeznaczaj dużo czasu na spanie – i zasypiaj bez tabletek nasennych.
♦ Stosuj ćwiczenia fizyczne, regularnie i odpowiednio do twojego wieku.
♦ Unikaj złości, gniewu, ciągłego pośpiechu, który może zaburzyć sen, posiłki i inne aktywności życiowe. Znajdź czas na relaks i ciesz się życiem.
♦ Zrób sobie listę spraw, które cię denerwują. Przy każdej z nich zapytaj siebie: Co się może zdarzyć najgorszego i najlepszego? Co ja mogę zrobić? Co mnie rzeczywiście denerwuje?
♦ Więcej się śmiej; unikaj litowania się nad sobą; weź się w garść po stresie; szukaj miłego towarzystwa.
♦ Jeżeli jesteś w sytuacji stresowej, przypomnij sobie o sposobach ludowych: policz do 10, weź głęboki oddech przed powiedzeniem czy zrobieniem czegokolwiek. Taka przerwa działa uspokajająco.