Powstający w czasie oddechu dźwięk przypominający świst, występujący wraz z utrudnieniem oddychania, nasilający się zwłaszcza w czasie wydechu; czasami z towarzyszącym uczuciem ucisku w klatce piersiowej.
ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
♦ Świszczącemu oddechowi towarzyszy gorączka powyżej 38,3°C. Może to świadczyć o ostrym zapaleniu oskrzeli.
♦ Występuje tak znaczne utrudnienie oddechu, że się dusisz. Może być to objaw ciężkiego napadu astmy lub odczynu alergicznego – oba stany stanowią zagrożenie życia. Natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.
♦ Świszczący oddech utrzymuje się od wielu dni, a w plwocinie pojawiła się ropa – wydzielina z oskrzeli jest zielonkawa lub szara. W takiej sytuacji należy podejrzewać przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedmę płuc.
♦ Świszczący oddech pojawił się nagle i towarzyszy mu gwałtowny napad kaszlu z odkrztuszaniem białej, spienionej, często podbarwionej na różowo wydzieliny. Takie objawy mogą świadczyć o niewydolności krążenia. Natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.
Aby ustalić przyczynę świszczącego oddechu, lekarz przeprowadzi wywiad, zwracając uwagę na objawy mogące świadczyć o występowaniu alergii. Na przykład, jeśli nie skarżysz się na przewlekłe zmiany w drogach oddechowych, a świszczący oddech pojawia się w określonej porze roku lub za każdym razem, kiedy spożyjesz konkretny pokarm, lekarz może podejrzewać alergię pokarmową lub wziewną. Istnieje wiele metod potwierdzenia podejrzeń – są nimi np. alergiczne testy skórne lub testy krwi. Wydolność układu oddechowego ocenia się, wykonując badania czynnościowe płuc. W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy płuc stan narządu najlepiej można ocenić po zrobieniu zdjęcia radiologicznego.
Jeśli objawy spowodowane są przez astmę, stosuje się najczęściej leki rozszerzające oskrzela (tzw. bronchodylatatory). Jeśli podłożem choroby jest alergia, chorzy leczeni są przede wszystkim przeciwalergicznie. W przypadku zapalenia oskrzeli często zachodzi potrzeba podania antybiotyków, zwalczających czynnik powodujący zakażenie. Najczęściej w przypadku ostrego zapalenia oskrzeli świst znika wraz z ustępowaniem zakażenia. W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy płuc wskazane jest długotrwałe stosowanie leków rozpuszczających wydzielinę oraz wykrztuśnych, a także rozszerzających oskrzela. W sytuacji naglącej, w czasie silnego skurczu oskrzeli powodującego poważne zaburzenia oddychania, aby udrożnić drogi oddechowe, lekarz podaje w zastrzyku dożylnym lub domięśniowym epinefrynę.