ZABURZENIA SEKSUALNE

przez | 18 maja, 2015

Niemożność odczuwania pełnej satysfakcji ze współżycia płciowego jest, niezależnie od wieku, poważnym problemem wielu par, gdyż nie tylko uniemożliwia prokreację, ale także zaburza wzajemne relacje między partnerami. Problem ten jest bardzo powszechny, jak stwierdzono w badaniach, dotyczy w różnych okresach życia prawie połowy par. Rzadko ma on wpływ na zdrowie fizyczne, jednak zaburza sferę psychiczną człowieka, niejednokrotnie wywołuje depresję, niepokój i uczucie nieprzystosowania. Leczenie często wymaga porady psychoterapeuty, gdyż brak dostatecznej wiedzy na temat seksualności człowieka często pogłębia istniejące trudności.
Wielkim błędem jest przekonanie, że impotencja to naturalny objaw starzenia się organizmu. Wielu mężczyzn do późnych lat cieszy się satysfakcjonującym pożyciem seksualnym, przy oczywistym założeniu, że osiągnięcie gotowości do odbycia stosunku zajmuje nieco więcej czasu.
Innym mitem jest mniemanie, że kobiety po usunięciu narządu rodnego tracą zainteresowanie seksem. Choć na skutek braku hormonalnej stymulacji przez jajniki może nieco spadać lubrykacja pochwy, brak obawy przed niechcianą ciążą sprawia, że u niektórych pań libido wzrasta.
W związku z wydłużeniem przeciętnej długości życia rośnie również zainteresowanie satysfakcjonującym pożyciem seksualnym w grupie osób starszych. Dawniej takie pragnienia uznawano za niemoralne, obecnie zaś uważa się, że seks w starszym wieku jest ważnym czynnikiem budowania więzi między partnerami, tak jak wzajemne zrozumienie i życzliwość. Choć popęd i częstość stosunków zmienia się z wiekiem, ze współżycia nie rezygnują nawet pary po dziewięćdziesiątce.
Zaburzenia sfery seksualnej wyrażają się na różne sposoby u kobiet i mężczyzn.
Mężczyźni. Zaburzenia seksualne u mężczyzny mają najczęściej podłoże lękowe. Jeżeli ulegnie on przeświadczeniu, że każdy akt płciowy musi zakończyć się orgazmem, niepowodzenie w tym względzie będzie traktował jako osobistą porażkę.
Częstym problemem, szczególnie u młodych, pobudliwych mężczyzn, jest przedwczesna ejakulacja, polegająca na wytrysku nasienia tuż po wprowadzeniu członka do pochwy. Jeżeli zdarza się często, może prowadzić do obniżenia samooceny, powątpiewania we własną męskość, a w rezultacie – do impotencji.

Rzadszym problemem jest opóźnienie ejakulacji, spowodowane najczęściej tzw. wstecznym wytryskiem nasienia do pęcherza moczowego lub priapizmem – przedłużoną erekcją, bez towarzyszącego podniecenia płciowego, która jest stanem niebezpiecznym i wymaga niezwłocznej interwencji lekarskiej.