Skóra bierze udział w przemianie materii. Wraz z potem skóra wydala uboczne produkty przemiany materii, np. sole, kwasy organiczne i mocznik. Około jednej piątej dziennego wydalania wody odbywa się przez skórę. Pozostałe cztery piąte wydalane są przez nerki, pęcherz, płuca i jelita. W oddychaniu skóra uczestniczy tylko w niewielkim stopniu. Około 4-5% dwutlenku węgla „wydychane” jest przez skórę, natomiast skóra przyjmuje średnio tylko 1% tlenu.
Obok tlenu skóra, mimo funkcji ochronnych, wchłania inne substancje, przede wszystkim rozpuszczalne w tłuszczach. Substancje rozpuszczalne w wodzie (polarne) mogą w niewielkim stopniu przenikać przez naskórek wzdłuż włókien keratynowych. Substancje rozpuszczalne w tłuszczach (niepolarne) przedostają się przez substancję spajającą znajdującą się między komórkami rogowymi i wnikają do głębszych warstw skóry. Substancje te mogą też wnikać do głębszych warstw skóry przez mieszek włosowy i przewody wyprowadzające gruczołów potowych.
Woda w naturalny sposób przenika do tkanki podskórnej, skóry właściwej, naskórka ku powierzchni skóry, z której odparowuje. Kierunek przepływu wody jest zgodny z jej zawartością, a więc z obszaru uwodnionego do suchego. Ilość wody tracona przez skórę określana jest jako przeznaskórkowa utrata wody (transepidermal water loss – TEWL), ale nie wlicza się do niej wody utraconej z potem.
Przemysł kosmetyczny promuje niektóre preparaty obiecując, że mogą wnikać do określonych warstw skóry i tam działać. Na tego rodzaju obietnice trzeba spojrzeć krytycznie. Z jednej strony wiele składników czynnych, np. nałożony na powierzchnię skóry kolagen, w ogóle nie może dotrzeć do głębszych warstw. Jedną z możliwości wprowadzenia składników w skórę jest umieszczenie ich w liposomach. Należy przy tym dokładnie rozważyć działanie pozytywne i wszelkie skutki niepożądane, ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych na różne składniki i środki konserwujące, które wraz z liposomami przedostaną się do skóry, dlatego w razie zanieczyszczenia produktu można wywołać zakażenie lub stan zapalny.
Funkcję magazynowania materii spełnia tkanka podskórna. Gromadzony tu tłuszcz jest swego rodzaju izolatorem ciepła i ważnym zbiornikiem energii. W sytuacji niedożywienia lub w czasie głodówki organizm wykorzystuje ten zapas.