Kosmetyczka prawdopodobnie rzadko będzie miała do czynienia z klientkami zaatakowanymi wszawicą, pchłami lub roztoczami. Każdy jednak kto ma częsty kontakt ze skórą i włosami wcześniej czy później spotka się z takimi przypadkami. Występowanie pasożytów na powierzchni skóry nie zawsze świadczy o braku higieny.
Pasożyty żyjące na powierzchni skóry i wywołujące jej choroby dzielimy na dwie grupy: insekty i pajęczaki. Wszy, pchły i pluskwy należą do insektów.
Rozróżnia się trzy gatunki wszy: głowowa, odzieżowa i łonowa.
Wesz głowowa atakuje owłosioną skórę głowy. Zarażenie następuje w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorymi, czasami także przez używanie wspólnych czapek i grzebieni. Wszy o długości 2-3,5 mm są względnie ruchliwe i cienkie. Kilka razy dziennie pobierają krew pozostawiając przy tym w skórze wydzielinę gruczołów ślinowych. Skutkiem tego jest świąd, drapanie się i powstawanie wtórnego zakażenia. Wszawicę można rozpoznać po gnidach, jajach wszy, przyklejonych niczym bazie do dolnej części włosa. Dają się one z trudem ściągnąć. Każda wesz składa trzy do czterech jaj dziennie, z których po tygodniu wylęgają się larwy. Puste jajo pozostaje na włosie i wyrasta wraz z nim. Po stwierdzeniu wszawi-cy należy natychmiast kupić w aptece preparat przeciwko wszom i nanieść go na włosy. Obcięcie włosów na krótko nie jest konieczne.
Wesz odzieżowa jest nieco większa od głowowej. Bytuje na odzieży, szczególnie na bieliźnie. Na skórę wesz wychodzi w celu pobrania pożywienia, ale jaja składa w ubraniach.
Wesz łonowa namnaża się od wszy głowowej, bytuje zwłaszcza w okolicach gruczołów apokrynowych, tzn. pod pachami, w owłosieniu łonowym, w rzęsach i brwiach. Rozmnaża się powoli, a jej ukąszenia wywołują umiarkowany świąd. Zarażenie następuje w trakcie kontaktów seksualnych. W miejscu ukłucia wszy widoczne są niebiesko-szarawa plamki spowodowane przez wprowadzenie śliny wszy w skórę i hemolizę krwinek czerwonych.
Pchła ludzka ma długość 2-4 mm. Bytuje częściowo w odzieży, a także w szczelinach mebli lub dywanach. Miejsca ukłucia przez pchłę swędzą, są zaczerwienione, często pojawiają się małe swędzące bąble. Stosuje się środki przeciwświądowe.