W każdym okresie historii ludzkości i w różnych kręgach kulturowych słońce było obiektem boskiego kultu i uwielbienia. Ludzie od wieków wiedzieli jednak, że promienie słoneczne przynoszą nie tylko zbawienne, ale również niszczące działanie.
Światło to promieniowanie elektromagnetyczne wywołujące u ludzi wrażenia optyczne. Oprócz promieniowania widzialnego do powierzchni Ziemi docierają także inne rodzaje promieniowania elektromagnetycznego. Jednym z nich jest promieniowanie ultrafioletowe, podzielone według grup energetycznych na trzy zakresy: UVA = 315-380 nm (UVA 1 = 340-380 nm, UVA 2 = 315-340 nm), UVB = 280-315 nm i UVC = 100-280 nm.
Promienie UVA-wnikają do skóry właściwej, promienie UVB pochłaniane są w większej części przez naskórek, także przez żywe warstwy komórek aż do warstwy podstawnej. Promieniowanie UVC to promieniowanie ultrafioletowe o największej energii. Są to promienie prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową. Jeżeli jednak zetkną się ze skórą, w 99% ulegają absorpcji przez warstwę rogową. Pozostała ilość energii, która przeniknie do naskórka, całkowicie wystarcza, aby spowodować najpierw oparzenie słoneczne, a później raka skóry.
Dopiero przed kilkoma laty dokonano podziału widma UVA na UVA-1 i UVA-2. Ten podział ma związek ze szkodliwym działaniem na skórę. UVA-2, krótkofalowe promienie UVA, zachowują się prawie tak jak promienie UVB, ale mają silniejsze działanie rakotwórcze. UVA-1, promieniowanie długofalowe, wnika wprawdzie głębiej w skórę, jego szkodliwe działanie jest jednak słabsze. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że potencjał energetyczny wszystkich zakresów widma słonecznego mniej lub bardziej wpływa na organizm.
Naświetlanie promieniami UV stymuluje proces syntezy witaminy D3 w naskórku. Niedobór witaminy D3 zmniejsza przyswajanie wapnia w jelitach. W wyniku znacznego niedoboru witaminy D3 powstaje krzywica, powodująca zniekształcenia w układzie kostnym i zwiotczenie mięśni. Witamina D3 występuje jednak w wielu produktach spożywczych i przy wyważonym odżywianiu w wystarczającym stopniu zaopatruje organizm. Dla wystarczającej syntezy witaminy D3 wystarczy 10-minutowy pobyt na powietrzu, przy czym przynajmniej ręce powinny być odkryte.
Organizm, gdy jest jasno, wytwarza według swojego wewnętrznego zegara hormon, który działa pobudzająco. Gdy jest ciemno, wytwarzanie tego hormonu zostaje ograniczone i organizm przestawia się na sen i odpoczynek. Niektóre formy depresji wiążą się z tymi reakcjami. Dobre wyniki w takich przypadkach daje świattolecznictwo (naświetlanie bardzo jasnym światłem widzialnym).