Wrastający paznokieć

przez | 14 marca, 2015

Objawy – Ból, obrzęk, zaczerwienienie wokół paznokcia stopy, najczęściej palucha. Boczna część płytki po obu lub jednej stronie paznokcia wrasta w skórę palca.

ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI: Wrastający paznokieć staje się powodem infekcji (silny ból i wyciekanie ropy); ból nie ustępuje nawet po opatrzeniu paznokcia lub jeżeli paznokcie są tak twarde i grube, że nie możesz ich opatrzyć. Pomoc lekarza jest szczególnie potrzebna w przypadku osób chorych na cukrzycę, u których istnieje dużo wyższe ryzyko poważniejszych komplikacji i infekcji.

DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
Usuń fragment wrastającej płytki, a następnie pomiędzy paznokieć a skórę podłóż kawałeczek sterylnej gazy, co zapobiega powtórnemu narastaniu paznokcia. Codziennie wymieniaj gazik. Jeżeli nie potrafisz odgiąć paznokcia od palca, najpierw wymocz stopę w lekko osobnej wodzie, a następnie zastosuj jeden z dostępnych płynów przeciwko wrastaniu paznokcia lub maść z 10% mocznikiem. Jednym ze znanych składników zmiękczających jest cytryna. Jeżeli więc wolisz skorzystać z naturalnych sposobów, przyłóż do miejsca wrośnięcia plasterek cytryny i pozostaw go na całą noc (w formie okładu). Gdy paznokieć wystarczająco zmięknie, odegnij go, delikatnie usuń wrastający kawałeczek i włóż pod płytkę skrawek gazy.

Prawidłowa pielęgnacja jest najważniejszym warunkiem zapobiegania wrastaniu paznokci. Osoby starsze często będą potrzebowały pomocy, ponieważ paznokcie z wiekiem stają się coraz grubsze i bardziej twarde, a coraz trudniej też jest nachylić się i dokładnie obejrzeć stopę. Dzieciom powinni obcinać paznokcie rodzice.

Przed obcinaniem paznokci wymocz stopę. Paznokcie obcinaj zawsze prosto, używając specjalnych cążków. Nie obcinaj paznokci zbyt krótko, tak aby płytka osłaniała macierz. Nie używaj nożyczek, którymi trudno jest manipulować przy brzegach paznokcia. Koniec płytki wygładź pilniczkiem.

Noś skarpetki i pantofle, które prawidłowo dopasowują się do stopy. Kobiety szczególnie powinny uważać na obciskające rajstopy i wysokie obcasy, które zwiększają nacisk paznokci na otaczającą je skórę.

Fitoterapeuci mogą zalecić moczenie palca w ciepłym roztworze nagietka lekarskiego (Calendula officinalis) – 1 łyżka stołowa nalewki na 1/2 l wody
–    dla zmiękczenia i oczyszczenia paznokcia. Dobrze jest osuszyć stopę i włożyć pod paznokieć cienki pasek sterylnej bawełny, aby odsunąć go od skóry, póki nie urośnie. Bawełnę należy codziennie zmieniać. Nalewkę z nagietka lekarskiego (10 kropli) można też zastosować bezpośrednio na palec jako środek antyseptyczny i pobudzający wzrost nowej skóry.

Nigdy nie obcinaj końców wrastającego paznokcia w kształt litery V. Ta niewłaściwa metoda rozpowszechniła się na skutek błędnej koncepcji, że można powstrzymać poszerzanie się paznokcia, obcinając jego boczne części. Paznokieć rośnie wyłącznie od macierzy w kierunku wolnego końca płytki.