Wszawica

przez | 14 lutego, 2015

Wszawica

Wesz łonową leczy się dostępnymi środkami leczniczymi zawierającymi pyrethrinę (naturalny środek przeciwko pasożytom). Leczeniu powinni być poddani partnerzy seksualni. Wszy można znaleźć również w brwiach i rzęsach. Aby je usunąć, należy zastosować maść okulistyczną, np. physostigminę.

Aby pozbyć się wszy skóry, należy całe ciało myć wodą i mydłem. Jeżeli to nie skutkuje, trzeba użyć jednego z preparatów leczniczych przeciw pasożytom, które z reguły zabijają wszy. Ubranie i pościel trzeba wyprać w gorącej wodzie i wyprasować gorącym żelazkiem. Ubrania przez 2 tygodnie należy przechowywać w plastikowej torbie lub zdezynfekować, umieszczając w gorącym suchym powietrzu w temperaturze 60°C, na 3-5 dni.

Można zastosować kilka kuracji naturalnych ułatwiających pozbycie się wszy.
Aby pozbyć się wszy głowowych, należy umyć włosy i wypłukać powoli roztworem 6 kropli olejku eterycznego z rozmarynu (Rosmarinus officinalis) i 6 kropli z tymianku pospolitego (Tliymus vulgaris) w 1/2 litra ciepłej wody. Kombinację tę można zastąpić 12 kroplami olejku z lawendy (Lavandula officinalis). Po wypłukaniu należy pozwolić włosom wyschnąć (nie suszyć suszarką), a następnie wyczesać gęstym grzebieniem. Profilaktycznie można zamoczyć grzebień w wodzie z 10 kroplami olejku z tymianku i wyczesać starannie włosy.

Zapobieganie reinfekcjom jest tak samo ważne, jak właściwe leczenie. Dotyczy zwłaszcza wszawicy skóry głowy. Jeżeli rozpoznasz wszy u swojego dziecka, prześledź drogę zakażenia, biorąc pod uwagę zajęcia w szkole i poza szkołą. Koledzy w szkole są najprawdopodobniej również zainfekowani. Porozmawiaj z dzieckiem i jego kolegami, aby uświadomić im problem. Być może rozmowa z obcymi będzie krępująca, ale wszawica jest problemem społecznym i tylko w ten sposób można z nią walczyć.