ZABURZENIA SEKSUALNE

przez | 18 lutego, 2015

Zaburzenia seksualne to nazwa stanu, gdy niemożliwe jest osiągnięcie pełnej satysfakcji ze współżycia seksualnego. Przejawy zaburzeń:
U mężczyzn:
♦    Przedwczesny wytrysk nasienia.
♦    Brak wytrysku (ejakulacji) lub wytrysk opóźniony.
♦    Zaburzenia wzwodu (patrz także: Impotencja).
♦    Ból podczas stosunku.
♦    Osłabienie lub zanik popędu seksualnego.

U kobiet:
♦    Osłabienie lub zanik popędu seksualnego.
♦    Trudności w osiąganiu orgazmu.
♦    Lęk przed współżyciem.
♦    Ból podczas stosunku.
♦    Odruchowy, silny skurcz mięśni pochwy podczas stosunku.
♦    Niedostateczna lubrykacja pochwy.

ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
Ty lub twój partner/partnerka:
♦    Odczuwa niepokój związany ze współżyciem seksualnym.
♦    Odczuwa ból podczas stosunku, co może być objawem infekcji lub innej choroby.
♦    Był/ła narażony/a na choroby przenoszone drogą płciową.
♦    Był/ła zgwałcony/a lub wykorzystywany/a seksualnie.
♦    Erekcja utrzymuje się przez długi czas i nie ma związku z podnieceniem płciowym. Stan ten, zwany priapizmem, jest niebezpieczny i  wymaga niezwłocznej pomocy lekarskiej.

Najczęściej występującym zaburzeniem sfery seksualnej u kobiet jest niezdolność do odczuwania przyjemności podczas współżycia, zwana oziębłością płciową. Zaburzenie to niełatwo poddaje się leczeniu, niezbędna jest pomoc psychoterapeuty lub seksuologa.

U niektórych kobiet oziębłość wiąże się z niemożnością przeżywania orgazmu. Wiadomo że tylko co trzecia kobieta osiąga orgazm zawsze, bez dodatkowej stymulacji łechtaczki, 10% kobiet zaś nie osiąga go wcale. Pomimo to satysfakcjonujący seks bez orgazmu jest możliwy, o ile kobieta to akceptuje. Leczenia wymaga stan, gdy brak orgazmu jest sytuacją nową oraz gdy wywołuje niepokój.

Ból w trakcie stosunku (dyspareunia) może zdarzyć się z różnych przyczyn, z których najczęstszy to infekcja pochwy w połączeniu z głęboko zakorzenionym lękiem przed współżyciem. Dolegliwości mogą nasilić się w okresie postmenopauzalnym z uwagi na zespół suchości pochwy. Ból podczas stosunku prowadzi do odruchowego skurczu mięśni pochwy (pochwicy). U niektórych kobiet skurcz mięśni pochwy może występować przy każdej próbie współżycia.

Zaburzenia sfery seksualnej mogą dotyczyć także osób o odmiennej orientacji seksualnej i są najczęściej uwarunkowane czynnikami psychologicznymi: lękiem przed AIDS, koniecznością nieustannego dbania o bezpieczeństwo kontaktów seksualnych, dyskryminacją społeczną.