Leczenie bólu kręgosłupa
Jeżeli ból kręgosłupa powoduje całkowite unieruchomienie, stosuje się zwykle leki przeciwbólowe, ewentualnie także leki rozluźniające mięśnie. Niektóre z nich, np. metokarbamol lub cyklobenzapryna, mogą powodować objawy uboczne w postaci nudności, dezorientacji i senności, stosuje się je jednak tylko przez kilka dni. W celu zlikwidowania stanu zapalnego i stłumienia bólu w ciężkich przypadkach stosuje się wstrzykiwanie miejscowo leku przeciwbólowego, np. lidokainy łącznie z kortykosteroidem, do tkanek wokół bolącego miejsca. Aby złagodzić przewlekły ból, przepisuje się czasem niewielkie dawki leków antydepresyjnych.
Obecnie nie zaleca się długiego leżenia w łóżku w większości przypadków bólu kręgosłupa. Przeciwnie – unieruchomienie może przyczyniać się do nawrotu dolegliwości. Przeważnie poleca się podjęcie normalnej, nieobciążającej aktywności po 24-72 godzinach, po czym należy rozpocząć kontrolowane ćwiczenia lub zabiegi fizykoterapeutyczne. Fizykoterapia polega na masażu, ultradźwiękach, kąpielach wirowych, kontrolowanemu stosowaniu ciepła i specjalnie dobranych ćwiczeniach pomagających przywrócić pełną ruchomość kręgosłupa.
Ponadto niektórzy lekarze – zwłaszcza sportowi – chętnie zalecają przezskórną stymulację nerwową. Przyłożone do ciała elektrody drażniące słabym prądem elektrycznym pomagają zwalczać ból. Po odpowiednim przeszkoleniu pacjent może stosować taką stymulację samodzielnie, aby przyspieszyć regenerację przeciążonego lub uszkodzonego kręgosłupa.
Leczenie chirurgiczne w przypadku nieswoistego bólu kręgosłupa jest ostatecznością. W przypadkach uporczywego bólu wskutek ekstremalnego uszkodzenia nerwu konieczne bywa przecięcie korzeni nerwowych (rizotomia) w celu przerwania dopływu bodźców bólowych do mózgu. Rizotomia może zlikwidować objawy spowodowane tarciem powierzchni stawowych w stawie kręgowym, ale nie pomaga np. w wypadnięciu krążka międzykręgowego.
Terapie naturalne mają przynieść doraźną ulgę przy schorzeniach kręgosłupa oraz usprawnić i wzmocnić ciało w celu zapobieżenia nawrotom.
Aby uśmierzyć ból krzyża, należy przez minutę uciskać kciukami miejsca po obu stronach kręgosłupa, ponad wierzchołkiem kości miednicy, a następnie masować te punkty oraz stawy biodrowe i kolanowe.
Niektórzy ludzie ze schorzeniami kręgosłupa cenią sobie akupunkturę, gdyż uśmierza ona ból. Uważa się, że terapia prowadzona przez specjalistę może poprawić przepływ i równowagę energii w organizmie, a nie tylko uśmierzyć chwilowy albo przewlekły ból. Terapia polega na wbijaniu igieł w pewne punkty określonych mięśni i w ucho, aby usunąć blokady w kanałach energetycznych związanych z bólem pleców. Ostry ból można zlikwidować po 1-4 zabiegach, chroniczny natomiast wymaga zazwyczaj 12 lub więcej.
Masaż mięśni wzdłuż kręgosłupa po obu jego stronach pozwala usunąć napięcie i przywrócić ruchomość, zwłaszcza w okolicach, gdzie występuje wrażenie przykurczu lub twardości. Wyszkolony fizjoterapeuta czy masażysta powinien unikać wywierania bezpośredniego nacisku na same kręgi, gdyż może to spowodować uszkodzenia rdzenia kręgowego.
Przynoszenie ulgi w schorzeniach kręgosłupa to właśnie specjalność terapii manualnej. Jak się ocenia, więcej ludzi odwiedza tych specjalistów z powodu schorzeli kręgosłupa niż z powodu wszystkich innych schorzeń łącznie.
Tradycyjna terapia manualna polega na uciskaniu i masażu dłonią i palcami kręgów w celu skorygowania ich podwichnięć albo przemieszczeń mogących odpowiadać za bóle kręgosłupa. Pomagając przywrócić ruchomość źle funkcjonującym kręgom, terapia ta zmniejsza towarzyszący temu ból i kurcz mięśni.
Specjaliści stosujący terapie mieszane mogą posługiwać się w leczeniu bólu kręgosłupa zdjęciami rentgenowskimi i stosować inne konwencjonalne metody diagnostyczne, łącząc terapię manualną kręgosłupa z masażem mięśni, ultradźwiękową stymulacją tkanek głębokich, zaleceniami dietetycznymi i ćwiczeniami. Dla chorych obawiających się uzależnienia od leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie, stosowanych przy chronicznych bólach kręgosłupa, nowoczesna kuracja manualna stanowi niefarmakologiczną metodę uśmierzania bólu.
Ogólnie przeciwbólowo działa picie naparu z wierzby białej albo werbeny pospolitej. W stanach zapalnych należy pić wywar zestroiczki rozdętej (Lobelia inflata), krwawnika pospolitego (Achillea millefolium), kaliny koralowej (Viburnum opulus) lub wierzby białej. Kozłek lekarski (Valeriana officinalis), dostępny w postaci nalewki i w kapsułkach, jest szczególnie zalecany jako środek rozluźniający mięśnie i uspokajający.