Pogorszenie słuchu podczas podróży samolotem.
Jeżeli lecisz samolotem i masz zatkany nos, wskutek nagłego wzrostu ciśnienia podczas lądowania może dojść do ugięcia się błony bębenkowej do ucha środkowego, urazu ciśnieniowego (barotrauma) i zapalenia ucha środkowego. Zatkanie trąbki słuchowej powoduje bowiem, że powietrze nie może przejść przez nią do ucha środkowego i zrównoważyć ciśnienia powietrza napierającego na błonę bębenkową od strony przewodu słuchowego zewnętrznego. Stan ten wywołuje ból i zwykle jest przyczyną czasowego pogorszenia słuchu. Możesz również odczuwać zawroty głowy i szum w uszach. Objawy ustępują zazwyczaj całkowicie po kilku godzinach, ale czasami konieczne jest wykonanie małego nacięcia błony bębenkowej. Jeżeli jesteś przeziębiony lub masz infekcję zatok, a nie możesz zrezygnować z podróży samolotem, należy podjąć następujące kroki zapobiegawcze:
♦ Godzinę przed startem oraz godzinę przed lądowaniem zażyj lek wysuszający błony śluzowe nosa lub lek przeciwhistaminowy.
♦ Podczas lądowania ssij cukierki lub żuj gumę, ponieważ przełykanie śliny ułatwia zachowanie drożności trąbek Eustachiusza.
♦ Weź głęboki wdech, a następnie spróbuj wypuścić powietrze z płuc przy zatkanych ustach i nosie. W ten sposób powietrze zostanie wepchnięte do trąbek Eustachiusza.
♦ Pół godziny przed wejściem do samolotu, a następnie co pół godziny podczas lotu przyjmuj lek homeopatyczny Kali bichromicum w dawce 6-CH lub 30-CH. To leczenie jest szczególnie skuteczne u małych dzieci.