Choroba Parkinsona
Przypuszcza się, że wolne rodniki odgrywają istotną rolę także przy powstawaniu choroby Parkinsona: miejscowy stres oksydacyjny wytwarza bowiem zaburzenia neurologiczne, których typowymi objawami są drżenie, sztywność i osłabienie mięśni. Przyczynami choroby Parkinsona, zwanej też drżączką porażenną, są często schorzenia naczyń mózgu, stany zapalne lub zwyrodnienia komórek nerwowych w pniu mózgu. Na płaszczyźnie biochemicznej polega to na blokadzie łańcucha oddechowego w mitochondriach, co zuboża komórki pod względem energetycznym.
Zmiany biochemiczne spowodowane neurotoksynami
Schulz i jego współpracownicy udowodnili, że w chorobie Parkinsona aktywność łańcucha oddechowego zmniejsza się o 30-50%. Udało im się także udowodnić pozytywny wpływ niacyny (witaminy B3) i koenzymu Q10 na to zaburzenie. Istnieją mianowicie pewne neurotoksyny (MPTP), które zarówno u zwierząt jak i u ludzi wywołują takie same, chorobliwe zmiany biochemiczne, jakie występują w przypadku choroby Parkinsona.
Choroba ta opanowuje właśnie te komórki nerwowe, których zadaniem jest regulowanie ruchomości mięśni za pośrednictwem substancji przekaźnikowej o nazwie dopamina. Studium wykazuje, że zarówno koenzym Q10 jak i niacyna — w postaci amidu kwasu nikotynowego — mogą przeciwdziałać skutkom neurotoksyny MPTP i że kombinacja obu tych substancji witalnych jest bardziej efektywna niż każda z nich zażywana oddzielnie.
Określone neurotoksyny (MPTP) stosuje się w celach doświadczalnych do sztucznego wywołania choroby Parkinsona. Możliwość tę odkryto obserwując młodych narkomanów, którzy – zwłaszcza po zażyciu kokainy – zaczęli wykazywać objawy tej choroby.