Choroby układu nerwowego

przez | 2 lutego, 2015

Choroby układu nerwowego

Układ nerwowy składa się z następujących części: ośrodkowego układu nerwowego (mózgowia i rdzenia kręgowego), obwodowego układu nerwowego, który obejmuje przede wszystkim nerwy mchowe i czuciowe, oraz wegetatywnego, czyli autonomicznego układu nerwowego, który dzieli się na układ współczulny i przywspółczulny. Za pomocą układu nerwowego rejestrujemy zmiany wewnątrz i na zewnątrz naszego organizmu oraz reagujemy na nie mniej lub bardziej świadomie. Komórki nerwowe są rozmieszczone w naszym organizmie w postaci bardzo rozgałęzionej sieci; przekazywanie informacji od nerwu do nerwu odbywa się za pomocą tzw. substancji przekaźnikowych. Zdarzają się jednak zaburzenia tego przekazywania, mogące prowadzić nawet do całkowitego zaniku funkcjonowania narządów- zmysłu, jak np. wzroku lub słuchu.

Synapsy stanowią rodzaj pomostów pomiędzy komórkami nerwowymi. Kiedy do komórki nerwowej dociera bodziec, synapsa wydziela substancję przekaźnikową. Dzięki tej chemicznej zmianie informacja przekazywana jest do następnej komórki.

Nerwy potrzebują energii i ochrony

Od sprawności funkcjonowania komórek nerwowych jest również zależny układ immunologiczny. Stąd też jest rzeczą bardzo ważną, żeby były one dostatecznie zaopatrzone w substancje odżywcze, a także chronione przed atakami oksydacyjnymi. O sprawności funkcjonowania nerwów decyduje niezakłócony przebieg wymiany substancji poprzez ściany komórkowe. Koenzym Q10 ma na to pewien wpływ, gdyż stabilizacja błon komórkowych należy do jego najważniejszych funkcji. Gwarantuje to transport substancji i komunikację między komórkami, decydujące zwłaszcza dla funkcjonowania nerwów.