Drożdżaki

przez | 21 listopada, 2015

Drożdżaki mogą atakować skórę i błony śluzowe. Najczęściej chorobę wywołuje drożdżak Candida albicans. Występuje on w wilgotnym środowisku jamy ustnej, przewodu pokarmowego i w okolicy narządów płciowych, nie wywołując tam choroby. Niekorzystne warunki powodują pojawienie się na skórze i błonach śluzowych typowego obrazu klinicznego zakażenia drożdżakiem Candida. Na błonach śluzowych występuje białawy, łatwo usuwany nalot na zaczerwienionym podłożu. Na skórze ma głównie cechy wyprzenia.

Przykładem grzybic wywołanych przez drożdżaki są: drożdżyce fałdów skórnych (candida mycetica) i przestrzeni międzypalcowych (candidiasis interdigitalis) oraz drożdżyca obrąbków naskórkowych i paznokci iparonychia candidosa i onychia candidosa). Drożdżyce fałdów skórnych występują często u osób otyłych, a także chorych na cukrzycę. W okolicach pachwin, fałdach brzusznych, pod piersiami, w okolicy odbytu i narządów płciowych pojawiają się typowe zmiany rumieniowo-wysiękowe, z drobnymi pęcherzykami i krostami na obwodzie. Na dłoniach zmiany umiejscawiają się najczęściej w trzeciej przestrzeni międzypalcowej w postaci pęknięcia i maceracji.

Paronychia candidosa (candidomycetica) dotyczy obrąbka naskórkowego, onychia samego paznokcia. Zaatakowany drożdżakiem wał paznokciowy jest zaczerwieniony, bolesny z obrzękiem, spod którego przy naciśnięciu wydobywa się treść surowiczo-ropna. Przewlekły przebieg powoduje zakłócenie wzrostu paznokcia wraz z poprzecznym i podłużnym bruzdowaniem płytki paznokciowej. Do zakażeń drożdżakami przyczyniają się zaburzenia krążenia krwi w dłoniach i stopach. Same paznokcie atakowane są dość rzadko. Zmiany chorobowe pojawiają się przeważnie na bokach płytki paznokciowej, gdzie widoczne są żółtawo-brunatne przebarwienia. Na paznokciach o bardzo ciemnym zabawieniu przeważnie stwierdza się pleśniowce.