Mononukleoza – domowe sposoby wspomagania

przez | 1 czerwca, 2015

Aby wspomóc organizm w walce z infekcją, można pić herbatę z jeżówki (Echinacea spp.) albo nagietka lekarskiego (Calenclula ofticinalis); i jedną, i drugą 3 razy dziennie.
W celu obniżenia gorączki występującej przy mononukleozie można spróbować herbaty z kwiatów bzu czarnego (Sambucus nigra) albo krwawnika pospolitego (Achillea millefolium); pije się je 3 razy dziennie. Można też pić 3 razy dziennie 2-4 ml nalewki z któregoś z tych ziół.
W celu oczyszczenia układu limfatycznego warto spróbować herbaty z przytulii czepnej (Calium spp.) albo baptysji barwierskiej (Baptisia tinctoria). Pije się je 3 razy dziennie. Można też stosować 2-4 ml nalewki z przytulii czepnej albo 1 ml nalewki z baptysji barwierskiej 3 razy dziennie.
Niepokój i depresję towarzyszące niekiedy długotrwałym atakom mononukleozy mogą łagodzić dziurawiec (Hypericum perforatum) i werbena Werbena officinatis). Oba zioła, stosowane wewnętrznie, działają jak łagodne środki uspokajające. Werbena jest zalecana też przy żółtaczce, będącej jednym z objawów choroby. Herbatę z jednego z tych ziół należy pić 3 razy dziennie. Można też stosować je w postaci nalewek: 1—4 ml nalewki z dziurawca albo 2-4 ml z werbeny 3 razy dziennie.

ZIOŁA CHIŃSKIE
Herbatę z żeń-szenia – albo właściwego (Panax ginseng), albo amerykańskiego (Panax quinquefolius) – zaleca się niekiedy dla usunięcia zmęczenia występującego przy mononukleozie. Należy je pić 3 razy dziennie.

DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
♦    Leż w łóżku. Co najmniej przez miesiąc  prowadź oszczędny tryb życia.
♦    Pij dużo płynów, pamiętaj, żeby nie dopuścić do odwodnienia.
♦    Zwracaj uwagę na to, co jesz. Jedz dużo owoców i warzyw. Unikaj pokarmów zawierających nasycone tłuszcze, cukier, kofeinę i alkohol; substancje te zmniejszają twoje rezerwy energetyczne i tym samym zmniejszają sity obronne układu immunologicznego. Jedz małe ilości, ale często.
♦    Jeżeli jesteś osobą dorosłą i cierpisz na ból gardła i głowy, zażywaj aspirynę lub związki zawierające salicylany.
♦    Często płucz gardło gotowymi płynami przeznaczonymi do płukania jamy ustnej lub roztworem soli (1/2 łyżeczki soli na szklankę wody).
♦    Aby zmniejszyć uczucie rozbicia i zmęczenie, stosuj masaże. Masuj codziennie okolicę lędźwiową przez 3 do 5 minut. Dobrym sposobem jest stosowanie prysznica z gorącą wodą na grzbiet, okolicę lędźwiową i pośladki.

ZMNIEJSZAJ STRES,POPRAWIAJ ODPORNOŚĆ

Na początku lat 20. XX wieku naukowcy zaczęli badać, w jaki sposób człowiek przystosowuje się do stresu. Wkrótce odkryli istnienie pewnych związków chemicznych i reakcji biochemicznych, które wyzwalają się w organizmie ludzkim pod wpływem stresu. Jeżeli człowiek odczuwa strach lub złość, mózg produkuje pewne substancje hormonalne. Jedną z nich jest epinefryna, czyli adrenalina. Powoduje ona zwiększenie pracy serca, podwyższa ciśnienie krwi i reguluje napływ krwi do mięśni. Wszystkie siły organizmu koncentrują się wokół takich czynności jak ucieczka lub obrona, dlatego też adrenalina spowalnia trawienie i sprawność układu immunologicznego. Ponadto człowiek będący pod wpływem stresu ma obniżone stężenie interferonu i zmniejszoną liczbę limfocytów, komórek przeciwzapalnych. Dzięki reakcji na stres, umożliwiającej szybką obronę i atak, człowiek pierwotny przetrwał w środowisku. Obecnie czynniki stresogenne są inne niż w epoce kamiennej; wpływają głównie na sferę emocjonalną i charakteryzują się znacznie dłuższym działaniem niż kiedyś. Wynikiem tego jest osłabienie mechanizmów obronnych układu immunologicznego, ciągła supresja, która powoduje, że człowiek narażony jest na choroby i nie potrafi sam się bronić.