Nerwoból może objawiać się nagłym przeszywającym, szarpiącym, piekącym lub kłującym bólem z towarzyszącym uczuciem palenia, swędzenia oraz nadwrażliwością na dotyk. Dotyczy określonej części ciała, zwykle jest jednostronny. Może być stały lub nawracający, trwa od kilku sekund do kilku minut, może znikać, aby na nowo pojawić się po kilku dniach lub tygodniach.
Poza wypróbowaniem terapii wymienionych niżej można odwiedzić specjalistę terapii naturalnej; manipulacje kręgami i tkanką miękką okazują się pomocne w usuwaniu kilku typów nerwobólów.
Jak wykazano, akupunktura jest niezwykle skuteczna w leczeniu nerwobólów. Jeśli są one poważne, konieczne może być 5-10 zabiegów.
Przy ostrym, przeszywającym bólu z mrowieniem i pieczeniem można spróbować Hypericum (6-D), 3-4 dawki co godzinę. Inne środki odpowiednie dla danego przypadku zaleci homeopata.
Na początku ataku może pomóc przyjmowanie 3 razy dziennie do 50 mg witaminy B6, i raz dziennie witaminy B complex; kuracja taka nie powinna trwać dłużej niż tydzień. Przy nerwobólach poopryszczkowych należy dodatkowo zażywać 400 j.m. witaminy E – 2 razy dziennie.
Regularne spożywanie owsa (Avena sativa) może poprawić ogólny stan nerwów. Napój z owsa (sporządza się go, parząc przez 2 minuty w ciepłej wodzie siekaną słomę owsianą i następnie odcedzając), uważa się za wartościowy środek tonizujący; należy pić 1-4 gramy dziennie. Aby złagodzić swędzenie skóry, można kąpać się w wodzie przepuszczonej przez perkalowy woreczek z owsianką, zawieszony pod kranem wanny.
Napar dziurawca (Hypericum perforatum) ma własności przeciwbólowe. Przyrządza się go następująco: 2 łyżeczki dziurawca zalej 1/4 litra wrzątku i parz przez 10 minut. Pij 3 razy dziennie. Niedawne eksperymenty z wyciągiem z pluskwicy graniastej (Cimicifuga racemosa) sugerują, że ma on własności przeciwzapalne.
DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
♦ Mężczyźni cierpiący na neuralgię nerwu trójdzielnego mogą zapuścić brodę, co osłoni twarz przed działaniem zimna, które często wywołuje atak bólu.
♦ Stary ludowy sposób leczenia zaleca przykładanie do bolącego miejsca wystudzonej połówki pieczonego ziemniaka, który ponoć „wyciąga” ból.
Prawidłowa postawa podczas stania i siedzenia pozwoli w przyszłości uniknąć zniekształcenia kręgosłupa i dolegliwości bólowych. Medycyna niekonwencjonalna zaleca terapię ruchową, która uczy prawidłowego poruszania się i zapobiegania atakom.