Niepłodność
Niepłodność jest definiowana jako niemożność zajścia w ciążę po roku regularnych stosunków płciowych odbywanych bez środków antykoncepcyjnych. Może dotyczyć kobiety, mężczyzny lub obojga partnerów. Jest to pewnego rodzaju zaburzenie czynności organizmu. Niepłodność nie jest równoznaczna z bezpłodnością, w przypadku której posiadanie własnego potomstwa jest fizycznie niemożliwe.
Radzi się często, aby współżycie odbywało się bezpośrednio przed owulacją. Owulacji towarzyszy zwykle niewielki wzrost temperatury ciała lub zmiany chemiczne w moczu, które można wykrywać za pomocą odpowiednich badań laboratoryjnych i testów.
Bardziej agresywną metodą jest wywołanie owulacji za pomocą hormonów lub leków „podnoszących płodność”. Leczenie tego typu zwykle przynosi pozytywne rezultaty, jednocześnie wzrasta prawdopodobieństwo ciąży mnogiej.
Występujące u mężczyzn anomalie związane z prostatą, pęcherzykiem nasiennym, jądrami lub cewką moczową często można wyleczyć. Żylaki powrózka nasiennego można zlikwidować, a to przyczynia się do normalnego funkcjonowania jąder.
Niewielki procent par, których niepłodności nie udaje się wyleczyć, próbuje sztucznego zapłodnienia. Zabieg zwany IVF (zapłodnienie pozaustrojowe) polega na zapłodnieniu komórki jajowej poza organizmem kobiety i umieszczeniu zapłodnionego jaja w macicy lub jajowodzie. Zabieg zwany GIFT (przeniesienie gamet do jajowodu) polega na umieszczeniu w jajowodach komórki jajowej i nasienia. Obie metody nie zawsze dają pozytywny rezultat za pierwszym razem. Są też bardzo kosztowne.
ODŻYWIANIE, WITAMINY I MINERAŁY
Cynk jest ważny dla płodności u obu płci; pomóc może zażywanie 15 mg preparatu cynku dziennie (przyjmując cynk, należy uzupełnić go 2 mg miedzi). Wykazano, że witamina C pomaga mężczyznom, u których występuje zlepianie się plemników, zwiększa też liczbę plemników. Aminokwasy arginina i karnityna mogą działać korzystnie na mężczyzn, u których plemniki występują w małej liczbie albo są mało ruchliwe.
Dla kobiet:
♦ Nie wykonuj płukanek pochwy, gdyż wówczas środowisko pochwy zmienia się i staje się nieprzyjazne dla nasienia.
♦ Po stosunku zostań przez kilka minut w pozycji leżącej na plecach; jest to najbardziej korzystne ułożenie narządów rodnych, umożliwiające przechodzenie nasienia do macicy.
Dla mężczyzn:
♦ Unikaj spożywania nadmiernej ilości alkoholu.
♦ Dbaj o zdrowie; przeziębienie lub grypa mogą doprowadzić do zmniejszenia liczby plemników w nasieniu (stan ten może się utrzymywać nawet przez 3 miesiące).
♦ Nie przegrzewaj jąder; unikaj sauny i gorących kąpieli, nie noś obcisłej bielizny.