Nieprzyjemny zapach ciała

przez | 1 maja, 2015

Nieprzyjemny zapach ciała

Drażniący, słodkawy zapach potu, przede wszystkim w okolicach pach, stóp i pachwin; na ogół odbierany jako nieprzyjemny. Nietypowy zapach wydzielany przez organizm, różny od zapachu potu i niekoniecznie postrzegany jako nieprzyjemny.

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu ciała jest mycie się wodą i mydłem, w wielu przypadkach częściej niż raz dziennie. Aby zapobiec rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach, warto używać mydeł przeciwbakteryjnych. Dezodoranty zawierające składniki antybakteryjne ograniczają wzrost bakterii i nieprzyjemny zapach, ale nie hamują pocenia się. Aby zmniejszyć pocenie się, należy stosować antyperspiranty, które blokują gruczoły ekrynowe i zmniejszają ich wydzielniczą czynność. Jeżeli stosujesz antyperspirant, musisz być cierpliwy – dopiero po mniej więcej tygodniu jego działanie będzie skuteczne.

Warto wiedzieć, że antyperspiranty zawierają sole mineralne, wchłaniane przez skórę i mogące powodować jej podrażnienie. Jeżeli do tego doszło, najlepiej zmień kosmetyk na taki, który zawiera inny aktywny składnik. Wiele osób odradza w ogóle stosowanie antyperspirantów. Uważają, że nie powinno się hamować pocenia się, ponieważ jest to proces naturalny.
Aby ograniczyć bardzo nasilone pocenie się (dolegliwość nazywana hiperhydrozą), lekarz może zalecić używanie antyperspirantu o wysokim stężeniu chlorku glinu. Środki takie należy stosować z dużą ostrożnością, ponieważ powodują podrażnienia skóry.
Tabletki zawierające chlorofil, naturalny związek roślinny, sprzedawane są jako dezodorant stosowany doustnie. Zasypanie pach i palców stóp sodą oczyszczoną, dobrym naturalnym dezodorantem, także pomaga usunąć nieprzyjemny zapach. Podobne działanie mają krystalizowane sole mineralne.
Nadmierne pocenie się bywa spowodowane niedoborem cynku. Zażywanie 30-60 mg preparatu cynku dziennie może pomóc rozwiązać ten problem.
Zaleca się dezodoranty ziołowe, zawierające olejki eteryczne; rozmarynowy (Rosmarinus oficinalis) i tymiankowy (Thymus vulgaris); można je stosować jako płyny przeciwbakteryjne.

DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
♦    Kąp się, bierz prysznic lub myj się dokładnie każdego dnia. Używaj dezodorantów lub antyperspirantów, jeżeli wolisz, a po dokładnym wytarciu się, wcieraj w skórę pod pachami i między palcami stóp sodę lub puder.
♦    Zmieniaj, często pierz i czyść ubrania – zwłaszcza bieliznę, skarpetki, pończochy i wszystko, co nosisz blisko ciała. W czasie upałów unikaj ciasnych ubrań i noś sandały.
♦    Ubrania z bawełny i skórzane buty ułatwiają odparowanie potu, są więc pod tym względem lepsze niż materiały syntetyczne.
♦    Silne owłosienie zatrzymuje pot i ułatwia rozmnażanie się bakterii, dlatego też golenie się pod pachami ogranicza nieprzyjemny zapach skóry.