Nocne moczenie

przez | Kwiecień 1, 2015

Dzieci poniżej 6. roku życia czasami oddają bezwiednie mocz w czasie snu. Objaw ten jest niepokojący, jeżeli:
♦    Dziecko ma więcej niż 6 lat i albo nie przestało jeszcze moczyć się w nocy, albo też moczy się w nocy co najmniej 2 razy w miesiącu.
♦    Dziecko nagle zaczyna się moczyć w nocy.

Ćwiczenia rozciągające pęcherz mogą pomóc zwiększyć jego pojemność. Raz dziennie dziecko powinno powstrzymywać się z oddaniem moczu tak długo, jak to możliwe, po pierwszym sygnale, że pęcherz jest pełen. Należy mierzyć codziennie objętość oddanego moczu, żeby sprawdzić, czy pojemność pęcherza rośnie. Aby technika ta odniosła skutek, dziecko powinno praktykować ją przez okres do 3 miesięcy.

Moczenie nocne wiąże się niekiedy z alergiami pokarmowymi. Można spróbować wyeliminować z diety dziecka produkty mleczne, cytrusy i czekoladę – produkty najczęściej wiązane z alergiami.

ZALECENIA
♦    Naucz dziecko samodzielności; niech samo ścieli łóżko, zmienia pościel i bieliznę. Uniknie zawstydzenia w razie „wpadki” i będzie miało poczucie, że samo kontroluje swoje zachowanie.
♦    Jeżeli stosujesz elektroniczny czujnik, nie ubieraj dziecka w nylonowe pidżamy, które nie przepuszczają powietrza. Dziecko może spocić się w nocy i alarm się włączy bez powodu.
♦    Używaj materaca, który nie nasiąka moczem, najlepiej z tworzywa sztucznego, lub małych podkładów gumowych pod prześcieradło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *